سلامتی

چرا بعضی افراد هر چه می‌خورن چاق نمیشن؟! 

علت پرخوری و چاق نشدن

پرخوری یکی از علل مهم اضافه وزن و چاقی است. اما حتما شما هم به این مورد برخورد کرده‌اید که برخی افراد با وجود اشتها فراوان و خوردن غذاهی زیاد، باز هم لاغر هستند و به قول معروف استعداد چاقی ندارند.

چرا بعضیا هر چقد می‌خورند چاق نمیشوند؟! 

چاقی یکی از تو مخی‌هایی است که بسیاری از افراد با آن درگیر هستند. دلایل زیادی در چاقی تاثیر دارد، اما مهمترین آنها تغذیه و رژیم غذایی در افراد است. دیگه همه ما می‌دانیم که استفاده از غذاهای ناسالم و عادات غذایی نادرست و همچنین پرخوری سبب اضافه وزن می‌شود. ولی در محیط پیرامون ما بسیاری از  افراد هستند که هر چه می‌رسد با هر میزانی میل می‌کنند ما خبری از چاقی و اضافه وزن نیست! چرا واقعا؟ / چرا بعضی افراد هر چه می‌خورن چاق نمیشن /

پرخوری و چاق نشدن
چرا بعضی‌ها چاق نمیشن؟ ژن یا سوخت و ساز بدن؟

چرا بعضی‌ها چاق نمیشن؟ ژن یا سوخت و ساز بدن؟

مطالعات اخیر نشان داده که علت لاغری برخی افراد در ژن آنها نهفته است؛ یعنی اینکه این افراد بدون انجام ورزشی خاص و عدم رژیم غذایی، لاغر باقی می‌مانند.

محققان برای اثبات این که برخی افراد به طور طبیعی و بدون انجام ورزش خاصی لاغر هستند، شرکت‌کنندگانی را انتخاب کرد که در 40 سالگی به سر می‌بردند و تمام عمر خود را لاغر بودند.

جالب است که پژوهشگران نمونه‌های بزاق این افراد را برای یافتن توالی ژن‌های آنان بررسی کردند، و سپس آنها را با بیش از 10000 فرد که از نظر وزن متوسط و 20000 نفر که به شدت چاق بودند، مقایسه کردند.

مطالعات نشان داد که این افراد دارای مجموعه‌ای از ژن‌ها هستند که متابولیسم آنها را تسریع کرده یا به آن‌ها کمک می‌کند که به سرعت چربی را بسوزانند. یعنی هر آنچه توسط این افراد خورده می‌شود به سرعت می‌سوزد.

علت پرخوری و چاق نشدن

این ژن‌ها در بیش از 1600 نفر افراد لاغر اما سالم یافت شدند که غذا را دوست دارند و هر چیزی که می خواهند را می‌خورند، اما چاق نمی‌شوند.

مطالعه فوق در ژورنال ژنتیک منتشر شده است، و در پایان نتیجه گیری می‌کند که 18 درصد از لاغری در DNA ما نوشته شده است.

پروفسور “تام ساندرز”، استاد تغذیه در کالج کینگ لندن گفت:

 این یک مطالعه مهم و خوب است که تایید می کند که چاقی شدید اغلب به طور ژنتیکی تعیین می شود و به طور متقاعد کننده ای نشان می دهد که آن هایی که بسیار لاغر هستند از لحاظ ژنتیکی با جمعیت عمومی تفاوت دارند. با این حال، به جز ژنتیک چاقی با محیطی که در آن زندگی می کنیم، سبک زندگی و غذاهایی که می خوریم، ارتباط دارد.

دانشمندان امیدوارند این مطالعات بتواند منجر به ساخت داروهای جدیدی شود که اثرات این ژن ها را تقلید می کنند.

5/5 - (1 امتیاز)

منبع
dailymail
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
()
x