دانستنی ها

معنی ضرب المثل ” سر پیری و معرکه گیری ” چیست؟

ضرب‌المثل سر پیری و معرکه گیری… در این نوشتار با معانی و مفهوم اصلی ضرب المثل ایرانی و قدیمی سر پیری و معرکه گیری بیشتر آشنا میشویم.

معنی ضرب المثل سر پیری و معرکه گیری

ضرب المثل فوق بیشتر برای افراد سال خورده و کهنسال قابل استفاده است. کاربرد ضرب المثل پیری و معرکه گیری برای زمانی است که شخص کهنسال به فکر عشق و عاشقی و ازدواج بیافتد و یا دست به اعمالی همچون دعوا کردن، بازی کردن و امثال این کارها بزند.

| ضرب المثل سر پیری و معرکه گیری | در مورد اشخاص گفته میشود که در زمان پیری کارهایی مثل جوان‌ها از آنها بروز داده می‌شود که در شخصیت یک فرد مسن و پیر نیست.

شخصی که در سن پیری کاری و یا عملی را که در شأن او نیست را انجام دهد و به نوعی انجام آن کار  دور از انتظار سایرین است، میگویند که: سر پیری و معرکه گیری

معنی ضرب المثل پیری و معرکه گیری و داستان آن ریشه در نمایش معرکه‌گیری پهلوانان در خیابان دارد که سن خاصی داشته است. معنی سر پیری و معرکه گیری یعنی انجام کارهایی که شایسته افراد کهنسال نیست و برای سرزنش آنها به کار می‌رود.

ریشه ضرب المثل پیری و معرکه گیری و داستان ضرب المثل

معرکه گیری نوعی نمایش خیابانی بوده که در ایران قدیم بسیار رونق داشته است. در نوع نمایش معرکه گیران برای جلب نظر تماشاگران خود، انواع و اقسام کارها را انجام می‌دادند؛ از شکستن سنگ و پاره کردن زنجیر تا بازی مارهای خطرناک سمی … که حتما یا دیده‌اید و اگر سن شما کفاف نمی‌دهد از بزرگترها شنیده‌اید.

معرکه گیری به طور طبیعی سن و سال مشخصی داشته و بعد از گذشت یک سنی دیگر نمی‌توانستند دست به این کارهای خطرناک بزنند. برای همین افراد مسن که زور بازو و هوشیاری نسبتا کمتری دارند کمتر به کار معرکه گیری می‌پرداختند و اگر این اتفاق می‌افتاد ممکن بود به اشتباه و شکست منجر شود.

بر همین اساس و با توجه به این پیشینه، ضرب المثلی ساخته شد در مورد آدم‌های پیر و مسن که دوست دارند کارهای جوان‌ترها را انجام دهند.

5/5 - (1 امتیاز)

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
()
x