خانه داری

آموزش تصویری تهیه سبزه عید با عدس و تمام فوت و فن های آن

سبزه عید از اجزای جدایی ناپذیر سفره‌های هفت سین ما ایرانیان است. سبزه‌ی عید نماد تازگی و طراوت در سال جدید است و برای همین کاشت و تهیه آن برای ما بسیار مهم و ضروری است. در ادامه اکسیژن را همراهی کنید تا به نحوه درست کردن سبزه عید با عدس بپردازیم.

نحوه کاشتن سبزه عید نوروز با عدس

ماه اسفند که فرار می‌رسد، بانوان عزیز برای کارهای لحظه تحویل سال جدید برنامه‌ریزی می‌کنند. یکی از کارهای لازم و ضروری تهیه و کاشت سبزه عید است. تهیه سبزه عید علاوه بر اینکه وجودش در سفره هفت سین لازم است، کاشت و ایجادش یک حس خوب به انسان می‌بخشد. تنوع سبزه عید زیاد است، مثلا سبزه با گندم، سبزه عید با ماش، عدس و … که در این نوشتار به سبزه‌ی عید با عدس می‌پردازیم.

پیشنهاد ما برای مطالعه بیشتر

کاشت سبزه عید نوروز با عدس

اگر تمایل دارید که سبزه هفت سین با عدس بکارید، می‌توانید از ظروف مختلفی برای سبز کردن آن استفاده کنید ولی بهترین گزینه برای سبز کردن سبزه عید ظروف چینی و سفالی است. البته انتخاب ظرف کاملا سلیقه‌ایست و با توجه به ست سفره هفت‌سین خود می‌توانید انتخاب کنید.

نکته: جهت کاشتن سبزه عید با عدس 2 تا 3 هفته لحظه تحویل سال، عدس را تهیه کنید و اقدامات لازم جهت کاشت سبزه را شروع کنید تا به موقع سبز شود.

مراحل کاشت سبزه عید با عدس

جهت کاشت / سبزه عید با عدس / باید مراحل زیر را پی بگیرید تا یک سبزه پرپشت و زیبا حاصل شود.

در قدم اول باید عدس را تقریباً 16 الی 18 روز قبل از رسیدن عید نوروز داخل ظرفی بریزید و کمی آب روی آن بریزید. سپس ظرف را در دمای معمولی فضای اتاق قرار دهید.

مراحل کاشت سبزه عید با عدس
مراحل کاشت سبزه عید با عدس

نکته: به خاطر اینکه آب جذب عدس‌ها می‌شود، باید میزان آب را زود به زود چک کنید و در صورت نیاز مقداری آب ولرم به آن اضافه کنید.

پس از چند روز تغییراتی در شکل ظاهری عدس‌ها مشاهده می‌شود. که در این حالت باید روی عدس‌ها لایه پارچه نمدار بگذارید.

مراحل کاشت سبزه عید با عدس
مراحل کاشت سبزه عید با عدس

نکته: در این مرحله جوانه زدن عدس‌ها کامل می‌شود، پس نباید بگذارید عدس‌ها بی آب و خشک شوند. پس برای جلوگیری از این رخداد می‌توانید با استفاده از اسپری یا افشانه، دستمال را هر روز نمدار کنید.

زمانی که اطمینان حاصل کردید، عدس‌ها جوانه زدند بهترین کار این است که آنها را به ظرف اصلی انتقال دهید و زمانی که جوانه‌ها به اندازه کافی رشد کردند و سبز شدند، دستمال را از روی آن بردارید. اما دست از آبکشی و آبیاری عدس‌ها با اسپری برندارید.

مراحل کاشت سبزه عید با عدس
مراحل کاشت سبزه عید با عدس
مراحل کاشت سبزه عید با عدس
مراحل کاشت سبزه عید با عدس

نکته: بهتر است سبزه در محیطی همچون کنار پنجره قرار بگیرد که هوایی معتدل دارد. در ضمن اگر سبزه‌ها با نور طبیعی رشد کنند، پر پشت‌تر و سر سبزتر می‌شوند. که در این صورت هرزگاهی سبزه را بچرخانید تا تمام ابعاد آن نور بگیرد و یکسان رشد کند.

تا لحظه سال تحویل همینطور به شکل مستمر روزانه اقدام به آبیاری سبزه‌تان بکنید تا زمان تحویل سال زیباترین سبزه را در سفره هفت سین خویش قرار دهید.

مراحل کاشت سبزه عید با عدس
مراحل کاشت سبزه عید با عدس
مراحل کاشت سبزه عید با عدس
مراحل کاشت سبزه عید با عدس

نکات تکمیلی برای تهیه سبزه عدس

  • برای جلوگیری از خرابی و پوسیدگی عدس‌ها حتما هر روز آب آن را تعویض کنید.
  • هر نوع بذری که قصد سبز کردن آن را دارید، حتما باید از تازه و سالم بودن آن اطمینان حاصل کنید.
  • آبی که در درست کردن سبزه عدس استفاده می‌کنید بهتر است که ولرم باشد.
  • دقت کنید که به صورت نازک اقدام به ریختن عدس‌ها داخل ظرف نکنید. بهتر است که نحوه قرار گیری عدس‌ها داخل ظرف به صورت ضخیم و گنبدی شکل باشد تا زیبایی بیشتری داشته باشد.
  • از قرار دادن سبزه عدس در محیطی که سرما و گرمای شدیدی دارد به شدت خودداری کنید و بدانید که بهترین دما برای رشد آن دمای معتدل است.
  • چنانچه قصد دارید سبزه عدس را در داخل خاک بکارید حدود ده روز پیش از عید عدس‌ها را روی خاک ریخته و با اسپری آبیاری کنید تا رشد کنند.
  • هنگامی که رشد سبزه‌ها به حد دلخواه رسید، می‌توانید شب‌ها در یک فضای خنک در منزل خود قرار دهید تا بیش از اندازه رشد نکنند.

5/5 - (1 امتیاز)

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
()
x