سلامتی

علت شوره سر؛ درمان شوره سر به روش های کاملا طبیعی

شوره سر یک مشکل رنج‌آور برای هر شخصی است که به چند علت گوناگون در سر ایجاد می‌شود، برای درمان شوره سر شیوه‌های طبیعی وجود دارد که بسیار موثر واقع می‌شوند.

آنچه در این مقاله می‌خوانید

چطور می‌توان از شر شوره سر خلاص شد

شوره سر اختلالی است که اگر بهبودی نیابد ریزش شدید مو و بوجود آمدن ظاهری بد را در پی دارد. دانه‌های سفید شوره موی سر وقتی که بر روی لباس نمایان می‌شوند خیلی ناخوشایند و بدظاهر به نظر می‌آیند و احساس بدی را انتقال می‌دهند. اشخاصی که درگیر ان هستند، دوست دارند هر راه‌کاری را برای نجات از آن آزمایش کنند.

پیشنهاد ما برای مطالعه بیشتر

شوره سر اساسا، سلولهای مرده پوست سر است که می ریزد، شوره سر، یک اختلال پوستی بسیار رایج است، به ویژه در نوجوانان. این مشکل همچنین می تواند باعث عزت نفس پایین شود. تبلیغات تجاری درمان های مختلفی برای درمان شوره سر در دسترس هستند که علاوه بر آنها روش های طبیعی و خانگی بسیاری برای درمان و رفع کامل شوره سر توسط متخصصان طب سنتی پیشنهاد می شود که در ادامه بخش سلامت پوست و مو در نمناک شرح خواهیم داد.

شوره سر بطور کلی، سلول‌های مرده پوست سر است که می‌ریزد. شوره سر، یک نوع ناهنجاری پوستی بسیار مرسوم است، بخصوص در نوجوانان! این مسئله همین‌طور می‌تواند سبب عزت نفس کم گردد. تبلیغ‌های تجاری درمان‌های گوناگونی را برای بهبودی شوره سر در اختیار گذاشته‌اند که علاوه بر آن‌ها شیوه‌های طبیعی و خانگی زیادی برای درمان و از بین بردن کامل شوره سر بوسیله متخصصین طب سنتی توصیه می‌شود که در ادامه بخش سلامت پوست و مو در اکسیژن آن ها را توضیح می دهیم.

درمان شوره سر
درمان شوره سر

درمان شوره سر در طب سنتی

علل شوره سر

 • پوست سر خشک
 • مشکلات عاطفی
 • آلرژی از محصولات مراقبت از مو
 • پوست چرب و یا تحریک شده
 • تمیز کردن سر
 • استرس
 • رژیم غذایی نامتعادل
 • هورمون ها
 • کمبود ویتامین ها
 • تعویض مداوم و زودهنگام محصولات مراقبت از مو
 • مالاسزیا، یک نوع قارچ
 • تغییرات آب و هوایی، به خصوص در زمستان
 • مصرف زیاد از ژل مو یا اسپری مو یا سایر محصولات

علائم شوره سر

 • خارش پوست سر
 • پوست پوسته شده
 • لکه های سفید خشک در مو و بر روی شانه ها
علائم شوره سر
علائم شوره سر

درمان های خانگی برای رفع شوره سر

بعضی وقت‌ها ضد شوره اثربخش است ولی گاهی کاری از دستش بر نمی‌آید، که اینجاست که باید به سمت راه و شیوه درمان دیگری رفت که در ادامه با آنها آشنا می‌شوید.

درمان شوره سر با ماست

روش اول: ماست، نه تنها ماده مناسبی برای مو و پوست سر شما بحساب می‌آید، بلکه یک راه فوق‌العاده برای رفع شوره سر هم می‌باشد. ماست ساده را برداشته و آن را بر روی پوست سرتان بمالید. تا 20 دقیقه آن را نشویید و بعد آن را شستشو دهید، حالا اندکی شامپو را برای شستشوی پوست سر خودتان بکار ببرید.

روش دوم: ماست دنیایی از خاصیت‌ها برای رفع شوره سر دارد. شیوه و زمان صحیح اینگونه است که ماست را بوسیله نوک انگشتانتان به کف سر بمالید و پس از 10-15 دقیقه به خوبی آب بکشید و سپس موهایتان را مانند روال طبیعی حمام کردن شستشو دهید.

آسپرین یکی از درمان های خانگی شوره سر

دو عدد آسپرین برداشته و آنها را له کنید تا خوب پودر شوند و به شامپو معمولی خود بیفزایید. هنگام استحمام و شامپور کردن بگذارید 2 دقیقه مانده و بعد بشویید.

سرکه سیب بهترین ماده برای درمان شوره سر

اندکی سرکه سیب برداشته و آن را با آب ترکیب کنید، سرکه سیب و آب هر دو بایستی با اندازه یکسان ترکیب شوند. به خوبی آن‌ها را ترکیب کنید پس از شامپوکردن موها، مقدار کمی از ترکیب را در کف دست خود بریزید و آن را بر روی پوست سرتان بزنید. 10 الی 15 دقیقه که ماند با آب شستشو دهید. این شیوه را یک هفته یا بیشتر پی در پی انجام دهید.

درمان شوره سر با روغن کودک و نارگیل

روغن کودک

یک روغن ملایم بردارید. به عنوان مثال، روغن کودک، یک روغن ملایم بحساب می‌آید. روغن را گرم کرده، ولی نه بیش از حد که سر و انگشتانتان بسوزند. ابتدا روغن را لمس کرده اگر مناسب بود، اندکی روغن در کف دست خود ریخته و به آهستگی بمالید. زیاد فشار نیاورید تا سبب ریزش موهایتان نشود، اکنون اندکی آب گرم کنید.

حوله‌ای را در آن بخیسانید. حوله بایستی به میزان لازم بلند باشد تا پوست و مو شما پوشانده شود. موهای خود را با این حوله گرم بپیچانید و بگذارید 20 دقیقه بماند. پس از 15-20 دقیقه حوله را برداشته و به مدت یک شب اجازه دهید تا بماند. سپس صبح موهای خود را شامپو کنید.

روغن نارگیل

اندکی روغن نارگیل را حرارت بدهید و پوست خود را بوسیله آن به آهستگی مالش دهید و بگذارید یک شب بماند. و صبح فردا بوسیله شامپو شستشو دهید. تمیز کردن روغن از سر سخت می‌شود که در این صورت 2 بار موهایتان را شامپو بزنید. روغن نارگیل و بویژه روغن‌های گرم پوست و مو را مرطوب می‌کنند. پس این شیوه را هر هفته تکرار کنید.

جوش شیرین درمانی طبیعی برای شوره سر

اندکی جوش شیرین بردارید و آن را به روی پوست خود بزنید و به مدت زمان یک دقیقه مالش دهید، و بعد سرتان را شستشو دهید. این شیوه را 2 هفته پی در پی انجام دهید. بعد از دو هفته، پوست سر شما فاقد شوره می‌گردد و موهای درخشانی خواهید داشت.

روغن درخت چای درمان فوری برای رفع شوره سر

روغن درخت چای را در کف دستتان ریخته و پوست سر و موی خود را با آن مالش دهید. یک شب بماند، صبح موهای‌تان را شستشو دهید.

درمان سریع شوره سر با لیسترین

همه افراد اطلاع دارند که لیسترین یک محصول فوق‌العاده دهانشویه است، اما چند نفر از شما اطلاع دارید که می‌تواند برای رفع شوره سر هم پرفایده باشد؟ متیل سالیسیلات و منتول قادر است خارش را آرام کنند. یک تکه پنبه را به لیسترین آغشته کنید و روی سر خود بگذارید. در نهایت شما را شوکه می‌کند.

از بین بردن شوره سر با کمک لیمو

لیمو، یک درمان خیلی خوب و اثربخش طبیعی برای شوره سر است. پس از شامپو زدن، اندکی آب لیمو ترش تازه را بر روی پوست خود بریزید  و مالش دهید. 1 الی 2 دقیقه بماند و بعد بشویید.

درمان سریع شوره سر با دهانشویه

1 فنجان دهانشویه و 9 فنجان آب معمولی را برداشته، با یکدیگر ترکیب کنید. بعد از شامپو زدن، مو و پوست سر خود را با این ترکیب، آب بکشید. این شیوه را یک مرتبه در هر ماه انجام دهید.

برای درمان شوره از روغن زیتون طبیعی و خالص استفاده کنید

روغن زیتون طبیعی و خالص مصرف کنید؛ اگر در اختیار ندارید، از روغن زیتون عادی و دائمی خود بردارید و آن را گرم کنید و بر روی مو و پوست خود مالش دهید. به آهستگی مالش دهید. روغن زیتون رطوبت از بین رفته پوست سر شما را باز می‌گرداند؛ موهای شما سالم، درخشان و البته عاری از شوره سر می‌گردد.

درمان فوری شوره سر بوسیله آلوئه ورا

آلوئه‌ورا، از خاصیت‌های پرفایده‌ی زیادی بهره می‌برد. یک عدد آلوئه ورا  را به دو نیم تقسیم کنید و ژل چسبنده آن را در یک کاسه بریزید. پیش از دوش گرفتن این ژل را استفاده کنید. اگر قادر به یافتن آلوئه‌ورا خام نیستید، می‌توانید آب آلوئه‌ورا را استفاده کنید. بعد از ماساژ آرام مو و پوست سر با آب آلوئه ورا یا ژل آن، موهایتان را با شامپویی ملایم بطور کامل بشویید.

درمان شوره سر با آویشن

4 قاشق غذاخوری آویشن را در 2 فنجان آب جوش ترکیب کنید. بگذارید 10 الی 15 دقیقه بجوشد. منتظر بمانید تا خنک شود و بعد ترکیب را صاف کنید. آن را بر روی پوست خود مالش دهید تا 5 دقیقه بماند. این یک نوع درمان گیاهی برای شوره سر بسیار خوب می‌باشد.

سرکه سفید بهترین درمان برای از بین بردن شوره سر

یک فنجان سرکه سفید را با 3 فنجان آب معمولی ترکیب کنید. موهای خود را با این ترکیب آبکشی کنید.

رفع شوره سر با نمک

نمک، در حقیقت مثل یک اسکراپ فوق‌العاده عمل می‌کند. اندکی نمک برداشته و آن را روی پوست سر خشک خود بریزید. به آهستگی مالش دهید تا شوره سر نامطبوع را رفع کند. بعد موهای خود را شامپو بزنید.

چگونه از تخم مرغ برای رفع شوره سر استفاده کنم

2 عدد تخم مرغ را شکسته و زرده‌ها و سفیده‌ها را با هم ترکیب کنید؛ این ترکیب را بر روی پوست خود بریزید تا به مدت زمان 1 ساعت بماند، بعد از یک ساعت موهای خود را شستشو دهید. این کار موهای درخشان و عاری از شوره سر و ابریشمی را به ارمغان می‌آورد.

درمان شوره سر با خمیر سیب و پرتقال

پرتقال و سیب را با اندازه‌های یکسان ترکیب کنید، تا خمیر مناسبی حاصل شود، این خمیر را بر روی پوست سر خود بمالید و به آهستگی مالش دهید و پس از 20 الی 30 دقیقه با شامپو موهایتان را شستشو دهید.

سیر درمان خانگی موثر برای شوره سر

2 قاشق غذاخوری پودر سیر به همراه 1 قاشق غذاخوری آب لیمو را با یکدیگر ترکیب کنید. یک خمیر مناسب درست کنید و آن را بر روی پوست سر خود مالش دهید. 35 الی40 دقیقه بماند و بعد بوسیله آب سرد و شامپوی ملایم شستشو دهید.

روش استفاده از پیاز برای رفع شوره سر

یک پیاز بردارید و رنده کنید، سپس آن را بر روی پوست خود مالش دهید. در نهایت پوست خود را بعد از یک ساعت بشویید.

از بین بردن شوره سر بوسیله زنجبیل و چغندر

زنجبیل و چغندر را بردارید و یک خمیر مناسب آماده کنید. پوست سر خود را با آن مالش دهید و اجازه دهید یک شب بماند. فردای آن روز در هنگام صبح موهای خود را شستشو دهید این شیوه را 4 تا 5 شب پی در پی انجام دهید.

روغن رزماری بهترین درمان برای شوره سر

روغن رزماری را با سرکه ترکیب کنید؛ پوست سر خود را با این روغن مالش دهید. بعد از 15 الی 20 دقیقه آن را به نحو صحیح بشویید.

نحوه ساخت 5 شامپو خانگی برای درمان شوره سر

شامپو نرم کننده عسل برای شوره سر

در قیاس با راهکارهای فوق، این یکی خیلی آسان است و فقط احتیاج به دو عنصر: عسل خالص و ارگانیک و آب فیلتر شده دارد. عسل، دارای ویتامین های A، C و B و پتاسیم، آهن، کلسیم، فسفر و منیزیم است. اگر شما از مخلوط عسل و آب به پوست سر خود بزنید، خواهید فهمید که این یک درمان عالی است. این مفهوم که، عسل قادر است از شوره سر جلوگیری کند، توسط یک مطالعه انجام شده بر روی ده زن و بیست مرد که در سال 2001 انجام شد، آمده است. این آزمایش نیاز به بیماران مبتلا به درماتیت مزمن دارد تا مخلوطی از 90% عسل و 10% آب در مناطق آسیب دیده، استفاده شود.

بعد از یک مالش ملایم با عسل برای چند دقیقه و بعد به مدت 3 ساعت گذاشتند تا بماند. بعد از یک هفته، نخستین نتیجه حس شد: خارش تسکین یافت و هفته بعدی، پوسته‌ها رفع شده بودند. بیمارانی که این درمان را مکرر انجام دادند، این معضل پوسته سرشان دیگر بازنگشت، با این وجود، 10 نفر از 15 بیماری که روش شامپو عسل را قطع کرده بودند، پس از 4 ماه مجدد مشکل‌شان نمایان شد.

تهیه این شامپو خیلی راحت است:

یک عسل ارگانیک با کیفیت بالا را لازم داریم تا بتوانید از همه مزیت‌هایش یعنی مواد معدنی و تمام ویتامین‌هایش را استفاده کنید. آن را با اندکی آب گرم ترکیب کنید و تنها برای مصرف همان زمان تهیه کنید. موی خود را نمدار کنید و ترکیب را روی پوست سرتان مالش دهید. هیچ عجله نکنید و پوست سرتان را به آرامی مالش دهید.

این شیوه، جریان خون را تحریک کرده و اطمینان یابید که عسل به همه منطقه‌های خارش‌دار و پوسته شده سرتان برسد. بگذارید تا 3 ساعت بماند، موهای خود را در یک حوله گرم بپیچانید. زمان که به پایان رسید، آن را با آب گرم بشویید، یا با ترکیب سرکه و آب، آب بکشید که خودش یکی دیگر از درمان‌های پرقدرت شوره سر می‌باشد.

شامپو صابون کاستیل و آبرسانی شیر نارگیل برای شوره سر

احتیاج به یک چهارم فنجان شیر نارگیل، نصف لیوان صابون مایع کاستیل، نصف لیوان گلیسیرین سبزیجات، 2 قاشق غذاخوری روغن طبیعی (جوجوبا، نارگیل یا روغن بادام، که هر سه توصیه ما است) و سه تا چهار قطره از روغن اساسی کیفیت بالا برای عطرش داریم. همه مواد را درون بطری که قصد دارید استفاده کنید بریزید و خوب تکان دهید. تمام این مواد پس از چند ساعت از یکدیگر جدا می‌شوند، پس دقت کنید که ترکیب را بطور کامل پیش از هر بار استفاده خوب تکان دهید. این شامپوی ملایم را می‌شود به طور یک روز در میان استفاده کرد، تا موهای شما را نرم و درخشان کند. استفاده از شامپو در هر روز با این محلول پیشنهاد نمی‌گردد، چون موهای شما به روغن طبیعی خودش احتیاج دارد تا به همه ریشه مو  غذا برساند.

شامپو پاک کننده سرکه سیب برای شوره سر

می‌توان سرکه سیب را به 2 شیوه بکار برد؛ هر دوی اینها با شوره سر، خارش و بثورات مقابله می‌کنند، با توجه به این که بوی دلنشینی ندارد، اما سرکه سیب برای پوست سر تحریک شده پرفایده است. اندازه PH را متعادل کرده و از سلول‌های مرده پوست که به شوره‌های زننده مبدل می‌گردند، پیشگیری می کند.

نخستین شیوه برای بکار بردن سرکه سیب در شستن عادی خود این طور است:

یک فنجان سرکه را به یک لیتر آب گرم بیفزایید و موهای خود را بعد از شستن با آن آب بکشید. نه تنها خارش را آرام می‌کند و تحریکات پوستی را تسکین می‌دهد، بلکه سبب می‌شود موهای‌تان به آسانی شانه شوند، درخشان‌تر و نرم‌تر شوند. اگر دلواپس بوی نامطبوع آن برای موهای خود هستید، دلواپس نباشید پس از یک روز  رفع می‌شود.

شیوه دوم برای استفاده از سرکه سیب :

احتیاج به یک بطری اسپری دارد. نسبت مساوی آب و سرکه سیب را ترکیب کرده و داخل بطری بریزید. در مرحله بعد، از ریشه‌های مو آغاز کنید، محلول سرکه آب را اسپری کنید، پوست خود را مالش دهید. موهای خود را در یک حوله گرم بپیچانید و بگذارید مواد سازنده فعال به مدت زمان 15 تا 20 دقیقه به فعالیت خود ادامه دهند. بعد از آن، می‌توانید موهای خود را فقط به وسیله آب گرم آب بکشید.

پاک کردن شوره سر با کمک جوش شیرین

درباره مزیت‌های گوناگون جوش شیرین در حال تحقیق هستیم. از پاکیزه کردن آشپزخانه تا درست کردن اسکراب صورت فوق‌العاده!. جوش شیرین حاوی خواص ضد باکتریایی و ضد التهابی است. اضافه بر این، قادر است با شوره سر هم مقابله کند. در ضمن همانند لایه‌بردار ضعیف، می‌تواند همانند یک قارچ کش عمل کند، و پوست سر را تمیز کند و شوره سر را رفع کند. مصرف جوش شیرین، در عوض شامپو امکان دارد غیر عادی باشد؛ پیامدش امکان دارد در شب نخست ظاهر شود، ولی باید بطور مرتب مصرف شود، تا شوره سر رفع شود.

برای تهیه این شامپو :

احتیاج به یک قاشق غذاخوری جوش شیرین، یک فنجان آب تصویه شده، و به اندازه دلخواه چند قطره روغن رزماری دارید. نسبت یک قاشق غذاخوری جوش شیرین به یک فنجان آب است. ترکیب را در یک بطری یا یک لیوان بریزید تا یک خمیر سفت تهیه شود؛ سپس آن را مثل یک شامپو عادی استفاده کنید.

اگر حاضر نیستید تا جوش شیرین را کاملا جانشین شامپو خود کنید، کافیستیک قاشق غذاخ وری جوش شیرین به شامپو خود بیفزایید. شما می‌توانید این روش را یک روز در میان بکار ببرید، تا وقتی که وضعیت بهتر شود. بعد از آنکه شوره سر کاملا رفع شد، می‌توانید مصرف جوش شیرین را تنها یک روز، دو هفته یک مرتبه بکار ببرید.

شامپو متعادل کننده روغن درخت چای برای درمان شوره سر

بیشتر مردم تصور می‌کنند افزودن روغن به پوست سر چرب، مثل ریختن نمک بر روی زخم است ولی این فکر اشتباهی بیش نیست. پوست تلاش می‌کند خشکی بیش از اندازه‌اش را با تولید بیشتر چربی برطرف کند. روغن چای سبز برای شوره سر، چرب نیست؛ اتفاقا بالعکس، به اثبات رسیده است که روغن درخت چای سبب کم شدن اندازه چربی، خارش و مقابله با ریزش مو می‌گردد، و سبب می‌شود تا بهترین شامپو برای شوره سر باشد. برای بهبودی لک‌ها و جوش‌ها فوق‌العاده است، روغن درخت چای همینطور در بهبودی سلول‌های مرده پوست پرفایده است.

برای ساخت این ترکیب:

یک فنجان آب گرم را با یک قاشق غذاخوری روغن درخت چای مخلوط کنید. آن را داخل یک اسپری یا بطری بیفزایید و پس از شامپو کردن بر روی پوست خود بمالید. آن را آب نکشید. خاصیت‌های ضد قارچی آن، پوست سر را پاک می‌کند، و خارش و درد را رفع می‌کند. هیچوقت روغن چای را روی پوست نازک خود نمالید، زیرا روغن پرقدرتی است و می‌تواند سبب خارش گردد.

4.2/5 - (5 امتیاز)

منبع
بخش سلامت مجله اکسیژن
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
()
x