سینما

10 فیلم‌ مشابه کشتار با اره‌ برقی در تگزاس (Texas Chainsaw Massacre) برای تماشا

فیلم‌ های مشابه کشتار با اره‌ برقی در تگزاس؛ فیلمی که در سال ۱۹۷۴ توسط طرفداران ژانر ترسناک به عنوان یکی از مهم‌ترین فیلم‌های این ژانر معرفی و در تاریخ سینما ماندگار شد.

با این حال، در حالی که داستان خانواده ساویر آدمخوار کم و بیش در دنباله مستقیم توبی هوپر در سال ۱۹۸۶ به پایان رسیده بود، یک فیلم جدید تگزاس با اره برقی با معرفی مجدد دختر پایانی معروف به سالی هاردستی در نتفلیکس منتشر شد و کسانی که شیفته قسمت جدید هستند ممکن است از تماشای آن شگفت‌زده شوند. ما در این مقاله لیستی از فیلم‌ های مشابه کشتار با اره‌ برقی در تگزاس را برایتان آماده کرده‌ایم؛ اکسیژن را در ادامه نفس بکشید.


 10 فیلم‌ شبیه کشتار با اره‌ برقی در تگزاس


۱۰. آخرین خانه در سمت چپ – ۱۹۷۲ – The Last House On The Left

آخرین خانه در سمت چپ – ۱۹۷۲؛ فیلم شبیه اره برقی در تگزاس
آخرین خانه در سمت چپ – ۱۹۷۲؛ فیلم شبیه اره برقی در تگزاس

فیلم آخرین خانه در سمت چپ محصول سال ۱۹۷۲ به کارگردانی وس کریون، اسطوره ترسناک، داستانی وحشتناک و تلخ از انتقام است. پس از اینکه گروهی از زندانیان فراری دختر و دوستش را شکنجه می‌کنند و می‌کشند، استل و جان کالینگوود انتقام ناراحت‌کننده‌ای را انجام می‌دهند.

این فیلم منحرف و تحریک آمیز، در ابتدا پس از انتشار اولیه توسط منتقدان مورد انتقاد شدیدی قرار گرفت. با این حال، در نهایت به‌عنوان بخش مهمی از ژانر وحشت دهه ۷۰ شناخته شد. کسانی که هرگز نمی‌توانند داستان بقای عجیب سالی هاردستی را فراموش کنند، می‌توانند این فیلم را تماشا کنند.

۹. هالووین – ۱۹۷۸ – Halloween

هالووین – ۱۹۷۸؛ فیلم مشابه با اره برقی در تگزاس
هالووین – ۱۹۷۸؛ فیلم مشابه با اره برقی در تگزاس

مایکل مایرز، قاتل خانواده‌کش، پس از فرار از یک مرکز روانپزشکی، قصد دارد در شب هالووین نوجوانان بی‌بند و باری از هادونفیلد ایلینوی را به قتل برساند. با این حال، خشم او توسط لوری استرود حیله‌گر و دکتر ساموئل لومیس زودباور به پایان می‌رسد.

هالووین ساده و با برانگیختن یک واقعیت وهم‌آور، این نکته را به ارمغان می‌آورد که وحشت‌هایی مانند آنچه که مایرز مرتکب می‌شود بسیار واقعی است و ممکن است برای هر کسی اتفاق بیفتد. درست همانطور که فیلم کشتار با اره‌برقی در تگزاس در واقع‌گرایی رشد کرد، هالووین وقایع وحشتناک خود را در نوری ترسناک به‌تصویر می‌کشد.

۸. روانی – ۱۹۶۰ – Psycho

روانی – ۱۹۶۰؛ از فیلم های مشابه با اره برقی در تگزاس
روانی – ۱۹۶۰؛ از فیلم های مشابه با اره برقی در تگزاس

احتمالاً معروف‌ترین اثر کارگردان و نویسنده ژانر وحشت، آلفرد هیچکاک، فیلم روانی است که داستان نورمن بیتس را روایت می‌کند، مردی عجیب که ظاهراً مجبور به کشتن به دستور مادر خشمگینش شده است. با این حال، در نهایت مشخص شد که وسواس نورمن نسبت به مادرش در شخصیتی دوگانه ظاهر شده است و در واقع، مادرش مدتی است که مرده است.

این فیلم وهم‌آور و هیجان‌انگیز، به‌شدت بر یک وحشت روان‌شناختی ظریف تکیه می‌کند که تماشاگر تنها زمانی که رازهای فیلم فاش شد، متوجه آنها می‌شود. یکی از فیلم‌های مشابه کشتار با اره‌برقی در تگزاس که وحشت آن مربوط به انحراف واقع‌گرایانه شخصیت‌ها است.

۷. مطرودین شیطان – ۲۰۰۵ – The Devil’s Rejects

پس از حمله نیروهای ایالتی به خانه خانواده فایرفلای، آنها از صحرای سوزان تگزاس فرار می‌کنند، در حالی که به کشتار وحشیانه خود ادامه می‌دهند. مطرودین شیطان با برجسته کردن وحشیگری بیمارگونه بدکاران و به اصطلاح افراد خوب، یک سواری وحشتناک است که در آن قهرمانان واقعی جدیدی وجود دارند که می‌توانند وقایع را ریشه‌یابی کنند.

این فیلم که دنباله‌ای بر فیلم خانه ۱۰۰۰ جسد به کارگردانی راب زامبی و قسمت میانی سه‌گانه فایرفلای اوست، خانواده‌ای آشفته را نشان می‌دهد که با داستان فیلم کشتار با اره‌برقی در تگزاس شباهت زیادی دارد. کسانی که از فیلم بعدی توبی هوپر لذت بردند، قطعاً مایلند این فیلم را هم تماشا و بررسی کنند.

۶. خانه‌ای که جک ساخت – ۲۰۱۸ – The House That Jack Built

برداشتی پیچیده از کمدی الهی دانته به کارگردانی لارس فون تریر، بررسی قطبی‌مانندی از مرز بین هنر و قساوت در فیلمسازی ژانر ترسناک است. جک در فیلم تلاش می‌کند تا قتل‌های خود را به‌عنوان آثار هنری عالی که باید به او اجازه ورود به بهشت را بدهد، ارائه کند و برایش اهمیتی ندارد که او تنها کسی است که می‌تواند همه‌چیز را اینطور ببیند.

در حالی که سبک هنری و داستان پردازی پیچیده این فیلم در مقایسه با فیلم کشتار برا اره‌برقی در تگزاس، تجربه بسیار متفاوتی را ایجاد می‌کند، فلسفه Dogme ۹۵ فون تریر، حرکتی که تاکید زیادی بر بازیگری و موضوع دارد، به برانگیختن همان حس واقعیت بیمارگونه کمک می‌کند.

۵. کریسمس سیاه – ۱۹۷۴ – Black Christmas

درحالیکه فیلم کشتار با اره‌برقی در تگزاس به‌عنوان ترسناک‌ترین فیلم از ژانر اسلشر در دهه هفتاد شناخته می‌شود، فیلم کریسمس سیاه، که در همان سال اکران شد، شاید بیشتر برازنده آن عنوان باشد. هنگامی که یک قاتل مرموز مخفیانه وارد یک خانه و مهمانی می‌شود، شروع به کشتن روشمند ساکنان می‌کند در حالی که تما‌ های تلفنی مرموزانه‌ای برقرار کرده که به انگیزه‌های او اشاره می کند.

دقیقاً مانند کشتار با اره‌‌برقی در تگزاس، فیلم کریسمس سیاه تا حدودی به دلیل واقع‌گرایی وحشیانه‌اش شهرت یافت. این فیلم با ارائه‌ای کاملاً واقعی و پیش‌فرض‌هایی که می‌توان آن را با یک تیتر وحشتناک اشتباه گرفت، به اندازه فیلم معروف‌تر کارگردانش توبی هوپر دلهره‌آور است.

۴. شکافته – ۲۰۱۶ – Split

کوین وندل به‌دنبال کمک روانپزشکی برای اختلال هویت تجزیه‌ای خود می‌گردد، اما در شب، زنان را می‌دزدد و آماده می‌شود تا آنها را به «جانور»، یکی از شخصیت‌های متناوب متعددش بدهد.

فیلم شکافته در ظاهر دومین فیلم از سری فیلم‌های Unbreakable به کارگردانی ام.نایت شیامالان، هیچ ربطی به فیلم کشتار با اره‌برقی در تگزاس اثر توبی هوپر ندارد. اما با بررسی دقیق‌تر، شباهت مشخصی بین کوین وندل کرامب محافظ و شرور همزمان و چهره چرمی خشن و در عین حال قربانی وجود دارد. هر دو فیلم به توانایی‌های غیر طبیعی ناشی از اعمال آدم‌خواری نیز اشاره می‌کنند.

۳. جمعه سیزدهم – ۱۹۸۰ – Friday the ۱۳th

جمعه سیزدهم که مستقیماً از فیلم هالووین الهام گرفته شده و بخش بزرگی از شور و شوق اسلشر دهه ۱۹۸۰ است، اولین قسمت از یکی از مهم‌ترین مجموعه‌های ترسناک تمام دوران است. یک کمپ تابستانی به‌ظاهر نفرین شده قرار است پس از چندین دهه رها شدن دوباره باز شود، اما وقتی مشاوران جدید کمپ وارد می‌شوند، توسط یک قاتل انتقام‌جو تحت تعقیب قرار می‌گیرند.

جمعه سیزدهمین شامل بی‌حسی نوجوانان، قتل‌های وحشیانه و آخرین دختری است که زنده می‌ماند تا داستان را تعریف کند.

۲. اره – ۲۰۰۴ – Saw

پس از بیدار شدن در یک حمام ویران، دو مرد باید با هم همکاری کنند تا دلیل عذاب خود را کشف کنند، هر چند که این کار به ناچار به خونریزی ختم می‌شود. جیمز وان در سال ۲۰۰۴ موفق شد فیلم اره را به یکی از بهترین‌های ژانر خود تبدیل کند.

فیلم اره و کشتار با اره‌برقی در تگزاس از نظر روایت تقریباً به‌طور کامل بی‌ارتباط هستند. با این حال، هر دو فیلم در مورد شخصیت‌های ناخواسته‌ای هستند که مجبور به تجربه جنایات می‌شوند و اگرچه این دومی در حال حاضر نسبتاً رام تلقی می‌شود، هر دو فیلم به دلیل فاسد بودنشان مشهور بودند.

۱. زودتر، ملوسک، بکش! بکش! – ۱۹۶۵ – Faster, Pussycat! Kill! Kill!

هنگامی که سه رقصنده در سراسر کالیفرنیا وارد یک ماجراجویی طوفانی می‌شوند، با خانواده‌ای روبرو می‌شوند که شایعه می‌شود دارای ثروت بسیار عظیمی هستند. آنچه در ادامه می‌آید داستان خیانت، فسق و قتل عام است، در حالی که گروه برای یافتن گنج پنهان در حال رقابت هستند.

این فیلم کلاسیک واقعاً به‌عنوان یک فیلم ترسناک واجد شرایط نیست. با این حال، ماهیت خشن آن راه را برای تولیدات مشابهی مانند کشتار با اره برقی در تگزاس هموار می‌کند. این فیلم از نظر جنسی سنگین است و غم و اندوه را هم در خود جای داده است، اما داستان آن در مورد دوستی‌های پر سر و صدا و خانواده‌های شیطانی به هیچ وجه بی‌شباهت به داستان کلاسیک توبی هوپر نیست.

3.5/5 - (2 امتیاز)

منبع
screenrant
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
قدیمی ترین
تازه‌ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
لامپ
لامپ
2 ماه قبل

از شخصیت بازیگر فیلم روانی خوشم میاد. صاحب سبک بود بنظرم

وودی آلن
وودی آلن
2 ماه قبل

هیچی کشتاره با اره برقی نمیشه. مشابهش نیس …

دکمه بازگشت به بالا
2
0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
()
x