سینما

10 تا از بهترین فیلم‌ های دیوید فینچر (رده‌بندی بر اساس امتیاز Letterboxd)

بهترین فیلم‌های دیوید فینچر: کسی که در چند دهه گذشته بهترین کارگردان فیلم‌های هیجان‌انگیز بوده است، زیرا او برخی از بهترین فیلم‌های جنایی معمایی قرن بیست و یکم را ساخته است. متأسفانه، این فیلمساز هنوز موفق به دریافت جایزه اسکار نشده که ثابت می‌کند آکادمی همیشه نگاه متفاوتی به آثار مهیج نسبت به آثار درام داشته است.

بهترین فیلم‌های دیوید فینچر

با این حال، فیلم‌های کارگردانی شده توسط آقای فینچر همیشه مورد توجه و استقبال سینما دوستان قرار گرفته و نظر منتقدان را هم به خود جلب کرده است. ما در این مقاله لیستی از بهترین فیلم‌های دیوید فینچر بر اساس امتیاز کاربران Letterboxd را برایتان آماده کرده‌ایم؛ اکسیژن را همراهی کنید.

آقای دیوید فینچر
آقای دیوید فینچ 

۱۰. منک – ۲۰۲۰ – ۳,۳ – Mank

منک داستان فیلمنامه‌نویس فیلم شهروند کین و مشکلات شخصی و حرفه‌ای او در آن زمان را دنبال می‌کند. جالب اینجاست که پدر فینچر فیلمنامه را در دهه ۹۰ نوشته است.

این فیلم یکی از بهترین فیلم‌های دیوید فینچر نیست، اما هنوز هم شایستگی‌های خود را دارد و به‌راحتی می‌توان فهمید که چرا طرفداران Letterboxd همچنان بیشتر از مخاطبان عمومی قدردان آن هستند؛ زیرا منک همه‌چیز در مورد کارهای درونی هالیوود است. شاید مخاطبان زیادی این فیلم را دوست نداشته باشند، اما برای آنهایی که سینمای کلاسیک را دنبال می‌کنند، منک اثر دوست‌داتشنی و جذابی خواهد بود.

۹. اتاق پناهگاه – ۲۰۰۲ – ۳,۴ – Panic Room

به‌طرز غیرقابل باوری، فیلم‌نامه اتاق پناهگاه به قیمت ۴ میلیون دلار فروخته‌شد و آن را به یکی از گران‌ترین فیلم‌نامه‌های تمام دوران تبدیل کرد. با پرداخت چنین قیمت بالایی برای یک فیلم، بهتر بود که استودیو بهترین کارگردان ممکن را استخدام کند تا این فیلم جنایی را به بالاترین استاندارد برساند.

بنابراین کارگردان مجموعه‌ای از فیلم‌های هیجان‌انگیز، پیچیده و قابل تامل از جمله Se۷en و Fight Club برای این فیلم تهاجمی انتخاب شد. دیوید فینچر این فیلم را به‌خوبی کارگردانی کرد و آن را به یک تجربه‌ی هیجان‌انگیز برای طرفدارانش تبدیل کرد.

۸. مورد عجیب بنجامین باتن – ۲۰۰۸ – ۳,۶ – The Curious Case Of Benjamin Button

دقیقاً مانند فیلم‌های منک و اتاق پناهگاه، فیلم مورد عجیب بنجامین باتن نیز از بهترین فیلم‌های دیوید فینچر نیست. با این حال، نمی‌توان انکار کرد که فیلم خیره‌کننده و جذاب نیست.

این فیلمساز یکی از فنی‌ترین کارگردانان زمان خود است و این در فیلممورد عجیب بنجامین باتن به‌طور کامل به نمایش درآمد. جلوه‌های بصری در این فیلم، که در مورد مردی است که رو به جوانی می‌رود، بهتر از هر فیلم ابرقهرمانی بلاک‌باستری است که در آن زمان منتشر شد. اجرای برد پیت در این فیلم دیدنی بوده و داستان نیز بیننده را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد.

۷. بازی – ۱۹۹۷ – ۳,۷ – The Game

هنگام بحث در مورد بهترین فیلم‌های دیوید فینچر، فیلم بازی اغلب نادیده گرفته می‌شود، اما این بدان معنا نیست که مردم آن را دوست ندارند. این فیلم به اندازه Se۷en یا Fight Club، دو فیلمی که بازی از نظر تاریخ اکران بین آنها قرار دارد، قانع‌کننده است اما به هر دلیلی، توجهی که شایسته آن است را به خود جلب نکرد.

این فیلم در مورد یک تاجر ثروتمند است که از برادرش یک هدیه تولد نامتعارف دریافت می‌کند و مدت کوتاهی پس از آن با اتفاقات عجیب و غریبی مواجه می‌شود که زندگی‌اش را به‌هم می‌ریزند. بازی یکی از تکان‌دهنده‌ترین پیچش‌های یک فیلم فینچر را دارد و حتی با پایان Se۷en رقابت می‌کند.

۶. دختری با خالکوبی اژدها – ۲۰۱۱ – ۳,۸ – The Girl With The Dragon Tattoo

اگرچه اکثر بازسازی‌های هالیوودی فیلم‌های خارجی بسیار بدتر از فیلم‌های اصلی هستند، دختری با خالکوبی اژدها یکی از معدود مواردی است که در بازسازی بهتر است. با این حال ممکن است علت آن این باشد که این فیلم بر اساس رمانی به همین نام ساخته شده و بیشتر از آنکه یک بازسازی باشد، یک اثر اقتباسی است.

داستان این فیلم درباره لیزبث سالاندر یک هکر اجتماع گریز، افسرده و دوجنس گراست که در دنیای تاریک قتل‌های زنجیره‌ای، خشونت و فساد زندگی می‌کند. رونی مارا با اجرای زیبای خود این شخصیت را حقیقی می‌کند؛ او به‌راحتی می‌تواند در هر صحنه خشم و آسیب‌پذیری خود را نشان دهد.

۵. شبکه اجتماعی – ۲۰۱۰ – ۴,۰ – The Social Network

شبکه اجتماعی یکی از خیره‌کننده‌ترین فیلم‌های فینچر است و موسیقی شگفت‌انگیزی از ترنت رزنور و آتیکوس راس دارد که شروع یک رابطه کاری عالی بین نوازندگان و کارگردان است. از آنجایی که این فیلم بسیار مورد استقبال قرار گرفت و با توجه به به‌روزرسانی‌های بحث‌برانگیز اخیر فیسبوک، بسیاری از طرفداران معتقدند که فینچر باید شبکه اجتماعی ۲ را کارگردانی کند.

داستان این فیلم چگونگی به وجود آمدن شبکه‌ی اجتماعی “فیس بوک” را روایت می‌کند. “مارک زاکربرگ” پسری دانشجو است که بعد از شکست در برقراری رابطه با دختری به نام “اریکا”، وبسایتی طراحی می‌کند که در آن می‌توان به دخترهای دانشگاه از نظر جذابیتی که دارند نمره داد.

۴. زودیاک – ۲۰۰۷ – ۴,۰ – Zodiac

قاتلان زنجیره‌ای و جنایت واقعی از جمله موارد مورد علاقه فینچر هستند. قاتل زودیاک هرگز دستگیر نشد، اما این مانع از تلاش هزاران نفر برای گره‌گشایی از رمز قتل‌های وحشیانه او نشده است. فیلم زودیاک داستان یک کاریکاتوریست را دنبال می‌کند که با کارآگاهان پلیس و روزنامه‌نگاران تحقیقی کار می‌کند تا سعی کند به ته ماجرا برسد.

زودیاک یک حماسه گسترده است و حتی در تم خاکستری و تیره زمستانی سانفرانسیسکو، فیلم همچنان زیبا به‌نظر می‌رسد و حتی بدون پایانی باورنکردنی که تماشاگران را شوکه کند، که تا حدودی به یک حقه جادویی برای فینچر تبدیل شده است، فیلم همچنان یکی از بهترین‌های اوست.

۳. دختر گمشده – ۲۰۱۴ – ۴,۱ – Gone Girl

فینچر در دهه ۲۰۱۰ خروجی چندانی نداشت، اما در سال ۲۰۱۴ او با فیلم دختر گمشده موفق شد یک بار دیگر تماشاگران را غافلگیر کند. داستان این فیلم درباره زنی است که ناپدید می‌شود و شوهرش مظنون اصلی پرونده‌ای می‌شود که می‌تواند به یک قتل تبدیل شود.

دختر گمشده یکی از بهترین فیلم‌های معمایی دهه ۲۰۱۰ است و این بیشتر به شیوه منحصر به فرد روایت آن مربوط می‌شود. همین داستان دو بار، ابتدا از دیدگاه شوهر و سپس از دیدگاه همسر روایت می‌شود و این فرمت بینندگان را تا آخرین فریم در حدس و گمان نگه می‌دارد که بدانند واقعاً چه خبر است.

۲. هفت – ۱۹۹۵ – ۴,۳ – Se۷en

هفت فیلمی است که فینچر را به‌عنوان یکی از بهترین کارگردان‌های سینما معرفی کرده‌است. قبل از آن، فیلمساز فقط فیلم Alien ۳ را کارگردانی کرده بود که محصول مداخله بی‌پایان استودیو بود، اما این فیلم هفت بود که واقعاً سبک فینچر را تثبیت کرد.

از تیتراژ آغازین موسیقی متن فیلم، پیش‌فرض قاتل سریالی و پایان تکان‌دهنده که تماشاگران را تنها با فکر کردن به آن دچار سردرگمی می‌کند، این فیلم تقریباً برای تمام فیلم‌های فینچر که پس از آن ساخته شده، یک طرح اولیه است. نه تنها این، بلکه بسیاری از فیلمسازان دیگر را تشویق کرد که از سبک او پیروی کنند که منجر به ساخت فیلم‌های بسیار ضعیف از نوع فینچر شد.

۱. باشگاه مبارزه – ۱۹۹۹ – ۴,۳ – Fight Club

در مورد باشگاه مبارزه چیز زیادی نمی‌توان گفت که قبلاً گفته نشده باشد. حتی اولین قانون Fight Club دائماً بین هواداران آن تکرار می‌شود. این فیلم علاوه بر اینکه بالاترین امتیاز فیلم فینچر در Letterboxd است، یازدهمین فیلم برتر تاریخ در IMDb نیز شناخته شده است.

این فیلم علیرغم اینکه یک درام جنایی خنده‌دار، پوچ‌گرایانه و خشن است، قابلیت تماشای مجدد زیادی دارد و این یکی از معدود فیلم‌هایی است که در آن پیچش بزرگ در واقع بینندگان را تشویق می‌کند که به فیلم متفاوت نگاه کنند. باشگاه مبارزه چه در زمان خود چه این روزها یکی از پربیننده‌ترین آثار سینمایی بوده که بازیگران جذابی را کنار هم قرار داده‌است.

4.2/5 - (4 امتیاز)

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
()
x