اخبار سینما و تلویزیون

اولین حاشیه جشنواره فیلم فجر 1400 به خاطر شهاب حسینی

تنها یک روز پس از اعلام اسامی هیأت داوران جشنواره فیلم فجر 1400، اولین حاشیه این ماراتن رقم خورد.

طبق آخرین اخبار سینما؛ یک روز پس از اعلام اسامی هیأت داوران جشنواره فیلم فجر 1400، اولین حاشیه‌اش رقم خورد. شب گذشته پولاد و مسعود کیمیایی، پدر و پسر سینمای ایران، طی پست‌هایی که در صفحات اینستاگرامی خود منتشر کردند، از انصراف خود در جشنواره فیلم فجر خبر دادند.

پست‌های اینستاگرامی کیمیایی‌ها و انصراف از جشنواره فیلم فجر 1400 به خاطر شهاب حسینی

پست‌های اینستاگرامی کیمیایی‌ها و انصراف از جشنواره فیلم فجر 1400 به خاطر شهاب حسینی
پولاد در پست خود نوشت:

«وقتی حقیقت آزاد نیست، آزادی حقیقت ندارد. قضاوت های بزرگ کار آدم های کوچک نیست. من پولاد کیمیایی فرزند گیتی پاشایی و مسعود کیمیایی؛ بازیگر سینما و کارگردان با افتخار انصراف خود را از شرکت در جشنواره فیلم فجر اعلام می کنم.»

پس از پولاد کیمیایی حدود ۳ ساعت بعد نوبت به پدرش رسید، مسعود کیمیایی امسال فیلم «خائن کشی» را با بازی پولاد کیمیایی در جشنواره فجر داشت و خود را از دایره داوری این رویداد سینمایی کنار کشید. وی در پستی منتشر کرد و نوشت:

«درود سرزمین کهن، ایران
درود به مردم قدرندیده و هنرمندان
با احترام،
به هنرمندان و زحمت‌ کشیدگان فیلم “خائن ‌کشی” با موضوع ملی شدن صنعت نفت ایران و مقوله قرضه ملی به ‌وسیله دکتر محمد مصدق در سال‌ های ۱۳۳۰ که با مردم انجام شد، این دوست در هشتاد و یک سالگی برای قضاوت شدن در سینما خودم را کنار می ‌بینم و به این خط و نوشته از قضاوت بیرون می ‌آیم.
دیگر هنرمندان فیلم “خائن‌کشی” به جای خود می ‌مانند.
در این سنِ بسیار زحمت‌ کشیده، برای قضاوت شدن درباره فیلمی به مفهوم آزادی، ایران، مقوله نفت، انگلیس و دکتر محمد مصدق تردید بسیار دارم.
عدالت همیشه نگران قضاوت است.»

اما علی اوجی تهیه‌کننده فیلم در این باره گفت:

«فیلم “خائن‌کشی” به احترام تلاش و زحمت عواملش که یک سال و ۹ ماه مشغول تولید بودند، در جشنواره فجر باقی می‌ ماند و جناب کیمیایی هم همان طور که در نامه خود اعلام کردند فقط از بخش کارگردانی انصراف دادند.»

دلیل انصراف کیمیایی ها از جشنواره فیلم فجر

خب انصراف این پدر و پسر به خاطر حضور شهاب حسینی بر روی کرسی داوری چهلمین جشنواره فجر است. خب این داستان از کجا شروع شد:

۲ سال پیش بود که مسعود کیمیایی در یک اقدام اعتراضی از سی و هشتمین جشنواره فجر به خاطر سرنگونی هواپیمای مسافری اکراینی انصراف داد. شهاب حسینی هم در نشست خبری فیلم «شین» کیمیایی را مورد انتقاد قرار داده و گفته بود:

«نمی‌ توانم ساکت بنشینم که یک استاد پیشکسوت سینما که هر سال برخورد ناراحت ‌کننده با آثارش شده است، امسال فیلمی می ‌سازد که می ‌داند نسبت به آن هم واکنش منفی نشان خواهند داد و برای همین روغن ریخته را نذر امامزاده می ‌کند و سنگ بنایی می ‌گذارد که نتیجه آن جز تفرقه ‌افکنی نیست و بقیه را در آمپاس اخلاقی می ‌گذارد. این عین بی ‌انصافی است. چرا یک نفر باید آن‌ قدر آدم خودخواهی باشد که ملاحظه هیچ‌ کس را نکند.»

لازم به ذکر است که دو روز پیش، شهاب حسینی، مسعود جعفری جوزانی، محمد علی باشه آهنگر، محمد داوودی، مجید انتظامی، پژمان لشگری پور و مهدی سجاده چی به عنوان هیأت داوران بحش سودای سیمرغ جشنوراه فیلم فجر معرفی شدند. چهلمین جشنواره فیلم فجر از ۱۲ تا ۲۲ بهمن به دبیری مسعود نقاش زاده برگزار خواهد شد.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
قدیمی ترین
تازه‌ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
تیرداد
تیرداد
3 ماه قبل

شهاب حسینی درست میگوید،دمش گرم .

راستی روسیه قرار است به اوکراین حمله کند چطوره که دوستان به این خاطر جشنواره سال بعد را هم تحریم کنند؟

بهروز حفار
ادمین
پاسخ به  تیرداد
3 ماه قبل

اصلان هنرمند جماعت نباید تو هر مسئله ای دخالت کنه. نظر شما چیه؟؟؟

دکمه بازگشت به بالا
2
0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
()
x