خانه داری

از بین بردن لکه شیر کاکائو از روی لباس به راحتی

از بین بردن لکه شیر کاکائو نگرانی بسیاری از خانم‌های خانه‌دار است. بعضی وقت‌ها برایمان پیش اومده روی فرش یا لباس … لکه‌هایی به رنگ قهوه‌ای شیر کاکائو، بستنی کاکائویی را دیده‌ایم و باعث نگرانی شده که چطور آن را از تمیزش کنیم. در ادامه مجله اکسیژن را همراهی کنید.

چطور لکه شیر کاکائو را از روی فرش و لباس برطرف کنیم؟

ما به طور معمول می‌توانیم در صورت مشاهده و با استفاده از ابزاری درست و مناسب، لکه‌های گوناگون را از روی لباس‌های خود برطرف کنیم. خوشبختانه شیر کاکائو یکی از لکه‌هایی است که به طور معمول می‌توان به راحتی از بین برد. از مطالب عرض شده در مراحل زیر استفاده کنید تا بتوانید لکه‌های مد نظر را از بین ببرید.

موادی که برای رفع لکه های شیر  کاکائو احتیاج داریم

  • آب سرد
  • ماده شوینده آنزیمی
  • آمونیاک
  • مایع ظرفشویی
  • جوش شیرین
  • ترد کننده گوشت

مراحل رفع لکه شیر کاکائو از روی لباس

برای شروع محل لکه را شستشو دهید. پارچه لکه‌دار را به طور وارونه زیر آب سرد نگه دارید به این صورت آب از بخش پشت لکه بیرون می‌رود.  ولی امکان دارد لکه مورد نظر جدید و تازه باشد، پارچه را زمان کوتاهی به این شکل زیر آب قرار می‌دهیم. این نوع روش می‌تواند لکه را به طور کامل از بین ببرد و تمیز کند.

یک مواد شوینده آنزیمی را با مقدار کمی آب مخلوط کنید تا به یک ماده خمیری تبدیل شود. در انتها خمیر مورد نظر را روی محل لکه بمالید و بگذارید این خمیر به مدت زمان کمی روی لکه باشد و بعد از آن لباس مورد نظر را به شیوه معمول با آب سرد بشویید

امکان دارد لکه شیر کاکائو بعد از شستن برطرف نشود و یا اگر به مواد شوینده آنزیمی دسترسی نداشتید، می‌توانید از آمونیاک استفاده کنید. مقداری آمونیاک را با همان میزان آب مخلوط کنید و بعد از آن مقداری مایع ظرفشویی به آن اضافه کنید این مایع ترکیب شده را روی محل لکه قرار می‌دهیم و می‌گذاریم مدت زمان کمی روی آن باشد و بعد مکان مدنظر را با آب سرد شستشو می‌دهیم.

یک پیشنهاد دیگر این است که کمی جوش شیرین را با آب مخلوط نموده تا خمیر به دست آورده را تا بتوانیم روی مکان لکه بگذاریم و بعد آن را با آب سرد شستشو دهیم. البته ناگفته نماند ترد کننده گوشت می‌تواند در برطرف کردن لکه شیر کاکائو تاثیر زیادی داشته باشد. برای این نوع روش کمی از ترد کننده گوشت و آب را با هم ترکیب نموده و بعد از آن یک مواد خمیری به دست می آید. بگذارید این خمیر تقریبا 20 دقیقه روی مکان مد نظر قرار بگیرد و بعد از آن به شیوه معمول بشویید.

نکات موثر برای رفع لکه شیرکاکائو

تا وقتی که خاطر جمع نشده‌اید که لکه مد نظر به طور دقیق از روی لباس پاک شده، تحت هیچ شرایطی از آب گرم و یا حرارت بالا سشوار و خشک کن روی لباس استفاده نکنید چون امکان دارد گرما باعث برقراری هر چه بیشتر لکه شود.

به یاد داشته باشید که شوینده‌ها و پاک‌کننده‌های آنزیمی در همه حال برای بعضی از پارچه‌های خاص، مثل پشم و یا ابریشم مناسب نیستند. در نتیجه باید قبل از انجام آن بر روی لباس، برچسب روی مواد شوینده آنزیمی خود را مطالعه کنید تا از هرگونه اقدام برای احتیاط مطلع شوید.

ممکن نیست از آمونیاک بر روی همه پارچه‌ها به خصوص اسپندکس و ابریشم استفاده کرد. در زمان کار با آمونیاک، ملاحضه زیادی به کار برده و در مکانی با تهویه مساعد کار کنید. برای کاربرد احتیاط‌آمیز از آمونیاک، بایستی از سایت‌های اینترنتی موثق راهنمایی گرفت.

تمیز کردن لکه شکلات از روی لباس
تمیز کردن لکه شکلات از روی لباس

شیوه تمیز کردن لکه شکلات از روی لباس

لکه شکلات اگر به موقع پاک نشود، در تاثیر گرما به لکه قطعی تبدیل خواهد شد و تا در صورتی که لکه را با آب گرم نشویید، شیوه‌های زیر در از بین بردن آن تاثیر زیادی دارد. برای پیشگیری و پخش شدن لکه، لباس را پشت رو کنید و بعد بر روی پشت پارچه شروع به کار کردن کنید تا لکه از بیرون برود و داخل بافت پارچه سرایت نکند. بخش لکه شده را روی چند لایه دستمال کاغذی بگذارید و سپس یک قاشق چای خوری مایع ظرفشویی، نیمی قاشق چای خوری آمونیاک و یک پیمانه آب سرد را مخلوط کنید.

با به کاربردن یک پارچه بدون پرز، لکه را با آمونیاک قاطی کنید. پارچه را به هم نمالید. مقصود منتقل کردن شکلات به دستمال کاغذی است نه مالیده شدن همه چیز به قصد و پخش شدن شکلات به پارچه!. اگر لکه با آمونیاک از بین نرفت با پراکسید هیدروژن 3 درصد آزمایش کنید، مایع را بر روی لکه ریخته و مدت زمانی کمی صبر کنید و در انتها این قسمت را کلا با آب بشویید.

5/5 - (11 امتیاز)

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
()
x