سلامتی

خواص دمنوش بارهنگ؛ تاثیرات شگرف آن بر روی دستگاه گوارش و التهابات

بارهنگ از زمان قدیم در دسترس انسانها بوده است و به عنوان دارو در مناطق مختلف جهان برای معده مورد مصرف قرار می‌گرفت. بارهنگ برای کم کردن التهاب سیستم تنفسی درمان شایسته‌ای به حساب می‌آید.

گیاه بارهنگ چیست؟

گیاه بارهنگ چیست؟
گیاه بارهنگ چیست؟

به گزارش مجله اکسیژن: گیاه بارهنگ یک تیره بزرگ از گیاهان با بیش از ۲۰۰ نوع گوناگون است. دو مورد از این گونه‌ها بطور معمول در راستای دارویی مورد مصرف قرار می‌گیرند: Plantago major و Plantago lanceolate. گیاه بارهنگ بومی اروپا و قسمت‌هایی از آسیا است، به احتمال خیلی زیاد توسط تاجران و یا مهاجران اولیه به آمریکا شمالی منتقل شده است. اکنون می‌توان گیاه بارهنگ را در تمام مناطق جهان پیدا کرد. برگ‌های این گیاه سبز و مستطیلی (شکل گرد هم دیده شده) است و ساقه گلدار آن تنها ویژگی گیاه بارهنگ می‌باشد ولی در تمامی سال وجود ندارد.

جوان‌ترین و شاداب‌ترین برگ‌های این گیاه دارای ارزش‌ترین غذایی زیادی هستند و از آنها می‌توان در سبزیجات سالاد، و یا سوپ و غیره استفاده کرد. در بسیاری  از فرهنگ‌های گوناگون از برگ‌های این گیاه بارهنگ به عنوان دمنوش گیاهی برای درمان سرماخوردگی و درمان سرفه، زخم‌ها و گاهی اوقات هم برای بیماری پوستی و موارد مشابه استفاده می‌شده. خاصیت ضد التهابی و بهبود بخشیدن زخم و ضد عفونی کردن بدن توسط دمنوش گیاهی بارهنگ در مطالعات پیگیری و تائید شده است.

استفاده سنتی از دمنوش گیاهی بارهنگ

بومیان اروپا و بخش هایی از آسیا گیاه بارهنگ را یکی از 9 گیاه مقدس می‌دانند و این گیاه را از دیدگاه خودشان به عنوان ” مادر تمامی گیاهان” می‌دانند. این گیاه چند ساله مقاوم و پرکابرد بحساب می‌آید و به صورت موضعی برای بهبود یافتن و درمان خارش، کبودی، بریدگی، سوختگی و بیماری‌های پوستی مورد مصرف قرار می‌گرفت و به شکل دمنوش برای درمان ناراحتی‌های گوارشی، سرفه، سرماخوردگی و اختلالات معده استفاده می‌شد.

دمنوش بارهنگ مفید برای سلامت مجاری تنفسی

یکی از معمول‌ترین روش‌های سنتی این دمنوش گیاهی حمایت کردن از ریه‌ها و بهبود بخشیدن آن است. برگ‌های بارهنگ غنی از موسیلاژ است که فعالیت محافظتی را روی دستگاه تنفسی انجام می‌دهد. این دمنوش گیاهی مجاری تنفسی را مرطوب می‌کند و با یک لایه نازک آن را می پوشاند و سبب کاهش سوزش سرفه خشک می‌شود. دانشمندان در بلغارستان متوجه شده‌اند که دمنوش‌های بارهنگ در درمان برونشیت مزمن بسیار زیاد تاثیر گذار داشته است.

دمنوش گیاهی بارهنگ دارای گلیسیرین و پکتین است که حاوی خواص نرم‌کنندگی طبیعی می‌باشد. پلانتین بر روی ریه‌ها اثر تسکین‌دهنده را تشکیل می‌دهند و سبب تولید مخاط زیادی می‌شوند که این مورد به تسکین ناراحتی و سوزش کمک بسیار زیادی می‌کند. همانطور مطلعات نشان داده است که این دمنوش گیاهی حاوی خاصیتی است که به تسکین سوزش ریه‌ها کمک بسیاری دارد و همچنین از سیستم ایمنی بدن برای از بین بردن عفونت‌ها  کمک می‌کند.

دمنوش بارهنگ سبب تقویت سیستم ایمنی می‌شود

دمنوش بارهنگ مملو از ویتامین‌های A و C می‌باشد که برای تقویت سیستم ایمنی بدن بسیار امری ضروری است و مقدار زیادی تانن موجود در این دمنوش گیاهی، خواص قابض دارد که با کم کردن باکتری‌ها از مواد مغذی سبب کم کردن التهابات و مبارزه با عفونت بدن می‌شود.

سلامت دستگاه گوارش با دمنوش بارهنگ

محتوای موجود در موسیلاژ برگ‌های بارهنگ، همراه با خاصیت ضد التهابی بالایی که دارد این دمنوش گیاهی فوق العاده را برای بهبود یافتن بسیاری از مشکلات گوارشی گزینه‌ی مناسبی می‌کند. گیاهان غنی از موسیلاژ سموم موجود در روده را جذب خود می‌کند و حجم مدفوع را زیاد می‌کند و آنها با جذب آب در روده بزرگ سبب حجیم شدن و نرم شدن می‌شوند در نهایت یبوست را بهبود می‌بخشند این دمنوش گیاهی نیز حاوی خاصیت قابض است که در درمان بسیاری از بیماری‌هایی همچون اسهال، گاستریت و کولیت بسیار تاثیر گذار می‌باشد. این دمنوش گیاهی در کمک کردن  به بازسازی تعادل اسید که ترشحات معده را تنظیم می‌کند بسیار تاثیر گذار است و می‌تواند هم التهابات روده و هم معده را بهبود ببخشد.

درمان زخم معده با دمنوش بارهنگ

دمنوش گیاهی فوق به علت داشتن خاصیت آرام‌بخش بودن  و نرم‌کننده بودنش به باز گرداندن پوشش محافظتی غشاهای مخاطی معده کمک بسیاری می‌کند و سبب بهبود یافتن و درمان زخم معده می‌شود. اگر زخم‌ها قبلا تشکیل شده باشند، محتوای موجود در تانن دمنوش بارهنگ سبب بهبود یافتن این زخم‌ها می‌شود. تانن‌های موجود در این دمنوش با پروتئین‌های موجود در زخم‌ها واکنش ایجاد کرده و باعث می‌شود پیوند عرضی  ایجاد کنند. در نهایت به بسته شدن زخم و ایجاد یک لایه محافظت ختم می‌شود. این “پوست دوم” از آسیب بیشتر پیشگیری می‌کند و سبب می‌شود تا لایه‌های داخلی به خوبی بهبود یابند. ایریدوئیدها و فلاونوئیدهای موجود در این دمنوش گیاهی ویژگی ضد اسپاسم قوی را در بدن ایجاد می‌کنند، که این کار می‌تواند با آرامش ماهیچه‌های صاف معده از گرفتگی شکم و درد معده پیشگیری کند.

دمنوش بارهنگ سلامت پوست را تامین می‌کند

مصرف گیاه بارهنگ بطور موضعی یک درمان بسیار عالی برای زخم‌هاست که سبب توقف خونریزی شده و کبودی‌های به وجود آمده بر اثر نیش حشرات، نیش زنبور، جوش و زخم را التیام داده و باعث بهبودی آن می‌شود. در زمان بریدگی‌ها و یا سایر زخم‌ها گیاه بارهنگ نه تنها جلوی خونریزی را می‌گیرد، بلکه باعث از بین بردن آلودگی و عفونت زخم‌ها می‌شود و به عنوان ضد عفونی‌کننده زخم کاربرد دارد. یک خصوصیت منحصر به فرد دیگر برگ بارهنگ که از سایر گیاهان دارویی متمایز می‌کند، توانایی جذب زیاد آن است. این گیاه سم ناشی از گزش مار، گزش حشرات، نیش زنبور و تیغ گزنه را خارج می‌کند. خلاصه که این گیاه همه‌کاره و دارای ترکیباتی است به نام  آلانتوئین که یک عامل آرام بخشیدن قوی پوست است که سبب رشد سلول‌ها می‌شود و از این گیاه می‌توان برای آرام بخشیدن آفتاب سوختگی، درمان آکنه و روزاسه و سالم و تمیز نگه داشتن پوست و از بین بردن لکه‌ها استفاده کرد.

درمان مشکلات پوستی با دمنوش بارهنگ

یکی از بزرگ‌ترین ویژگی‌های برگ گیاه بارهنگ، توانمندی آن در بهبود یافتن پوست آسیب دیده یا آلوده می‌باشد. این گیاه در زمان‌های بسیار قدیم در اسکاتلند برای پیشگیری از خونریزی و بهبود یافتن بافت‌های زخم شمشیر بسیار مورد استفاده قرار می‌گرفت. همچنین توسط بومیان آمریکا برای درمان نیش، سوختگی، بثورات و زخم‌ها بسیار موثر بوده است. برای این مورد باید از برگهای تازه استفاده کرد و بعد آنها را له کرده و مستقیما بر روی گزش حشرات، سوختگی و زخمها گذاشت. بهبود یافتن زخم‌ها و خواص ضد میکروبی برگ بارهنگ در چندین گزارشات و مطالعات تائید شده است. گیاه بارهنگ نیز دارای ماده‌ای به نام آلانتوئین است که برای آرام بخشیدن پوست و رشد سلول‌های جدید بسیار موثر و تاثیر گذار است. این گیاه، همراه با خاصیت ضد التهابی که دارد، به صورت پماد برای آرام بخشیدن آفتاب سوختگی، آکنه و سایر انواع التهابات پوستی بسیار مفید و تاثیر گذار می‌باشد.

دمنوش بارهنگ ممکن است سموم را از بدن خارج کند

گیاه بارهنگ از خواص بی‌نظیری بهره می‌برد که می‌تواند سموم را از پوست و بدن فرد خارج کند. در زمانهای قدیم از آن برای بیرون کشیدن سم ناشی از گزش مار و سایر گزش‌های حشرات و حیوانات مورد استفاده قرار می‌گرفته است. در زمان مصرف داخلی، دمنوش بارهنگ با بیرون آوردن سموم از بدن امتیازات شبیه آن را برای شخص به وجود می‌آورد. این دمنوش گیاهی یک ماده تصفیه کننده خون بحساب می‌آید و سبب می‌شود تا کبد شما را تحریک کند تا سموم را از خون و بدن شما پاک‌سازی کند.

روش های استفاده از برگ گیاه بارهنگ

شما می توانید از برگ گیاه بارهنگ به صورت داخلی و خارجی بطور تازه و یا خشک شده مصرف کنید. برگهای تازه و جوان این گیاه بسیار نیرومند هستند، بدین لحاظ امکان دارد خواسته باشید آنها را در باغ‌ها یا باغچه‌های خود پروش و یا توسعه دهید. شما می‌توانید از برگ گیاه بارهنگ برای تهیه دمنوش، پماد و یا سایر موارد دیگر استفاده کنید. برای تولید ضماد ساده برگهای تازه را جمع آوری کنید و بعد آنها را شسته و له کنید و یا برش دهید تا آب آن بیرون بیاید. گیاه له شده را مستقیما بر روی پوست مالیده و یک پارچه نازک بر روی آن بگذارید. همانطور می‌توانید یک پانسمان دور پارچه بپیچید تا گیاه محکم در جای خود قرار بگیرد و بزارید حداقل 30 الی 45 دقیقه این گیاه بر روی پوست شما بماند. اگر گیاهان سیاه شدند آنها را دور بریزد و از ضماد تازه استفاده کنید.

طرز تهیه دمنوش گیاهی بارهنگ

شما می‌توانید به آسانی دمنوش گیاهی بارهنگ را در منزل درست کنید. برای این منظور به مواد زیر احتیاج دارید:

  • برگهای تازه چنار ، ۱ لیوان
  • آب ، ۲ لیوانن
  • شیرین کننده به مقدار لازم
  • شیرین کننده به اندازه لازم

برای تهیه این دمنوش ابتدا برگهای بارهنگ را کاملاً بشویید و در یک قوری قرار دهید. دو لیوان آب را بجوشانید و به برگهای داخل قوری اضافه کنید و درب آن را بپوشانید و حدود ۱۰ الی ۱۵ دقیقه بر روی شعله ملایم گاز قرار دهید تا نوشیدنی شما دم بکشد. دمنوش خود را صاف کنید و به اندازه مناسب به آن شیرین کننده اضافه کنید و از آن لذت ببرید. روزانه ۱-۲ فنجان از این دمنوش گیاهی را می توانید برای کنترل اسهال یا تسکین علائم سرماخوردگی و تب بنوشید.

جهت تهیه و تولید این دمنوش قبل از هر کاری برگهای بارهنگ را کاملا بشویید و در یک قوری ریخته. دو لیوان آب را بجوشانید و بعد به برگهای داخل قوری اضاف کنید و درب آن را بسته و در مدت زمان 10 الی 15 دقیقه بر روی شعله ملایم گاز بگذارید تا نوشیدنی شما دم بکشد. دمنوش فوق را صاف کرده و سپس به مقدار مناسبی به آن شیرینی‌جات بیافزاید و از نوشیدن آن لذت ببرید. در طی روز می‌توانید 1 الی 2 فنجان از این دمنوش گیاهی را میل کنید تا به کنترل اسهال و آرام بخشیدن سرما خوردگی و تب کمک کند.

عوارض جانبی مصرف دمنوش گیاهی بارهنگ

همانطور که درجریان هستید هیچ‌گونه عوارضی جانبی برای این دمنوش گیاهی دیده یا مشاهده نشده است. در صورت استفاده بیش از حد از این دمنوش گیاهی امکان دارد سبب ایجاد مشکلات گوارشی شود. پس مهم است که بدانید به اندازه مناسب از این دمنوش گیاهی استفاده شود. در ضمن اشخاصی از داروهای رقیق کننده خون مصرف می‌کنند، باید قبل از مصرف دمنوش گیاهی بارهنگ با متخصص خود در جریان بگذارند، زیرا این دمنوش گیاهی دارای مقدار زیادی ویتامین K می‌باشد.

مصرف دمنوش گیاهی بارهنگ در دوران بارداری و شیردهی

نوشیدن دمنوش بارهنگ در دوران بارداری جایز نمی‌باشد و امکان دارد خطرناکی داشته باشد. چون این دمنوش گیاهی خواص ملینی دارد و امکان دارد سبب تحریک عضلات دیواره رحم شده و خطر سقط جنین را بیشتر کند. پس بهتر است استفاده از دمنوش گیاهی بارهنگ در دوران بارداری جدا خودداری کنید. به علت عدم اطلاعات کافی در مورد تاثیرات این دمنوش گیاهی بر روی نوزاد، بهتر است از استفاده دمنوش گیاهی در دوران شیر دهی هم اجتناب کنید.  پس نتیجه می‌گیریم قبل از استفاده هر نوع دمنوش گیاهی در دوران بارداری و شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

4.7/5 - (3 امتیاز)

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
()
x