سلامتی

روش فوری برای رفع شوره ریش آقایان

شوره ریش علل مختلفی دارد، مثلا استفاده از محصولات بی کیفیت که سبب حس خارش در پوست می‌شود و پریشانی فرد را به همراه دارد. در ادامه مجله اکسیژن را دنبال کنید.

درمان خانگی شوره ریش آقایان

بعضی وقت‌ها حالتی به وجود می‌آید که پوست شما از حد امکان خشک‌تر می شود و باعث خارش نیز می‌گردد و سر شما به اصطلاح شوره می‌زند. حقیقت‌های بسیاری در مورد شوره وجود دارد که به نکاتی از آنها اشاره می‌کنیم. شوره‌ها حالت طبیعی پوست هستند که هیچ زیانی ندارند ولی بعضی از وقت‌ها سبب خجالت و شرمندگی شخص می‌شوند و مهار و درمان آن سخت می‌شود.

پیشنهاد ما برای مطالعه بیشتر

درمان خانگی شوره ریش آقایان

شوره به رعایت بهداشتی ربطی ندارد

معمولا شستن پوست سر، ریش و موی سر، به برطرف کردن مقدار کمی از شوره‌ها کمک می‌کند. امکان دارد که شوره‌ها به دلیل استفاده از محصولات بی کیفیت برای ریش ایجاد شوند. داروها و محصولاتی برای برطرف کردن شورها تولید شده است. اما به یاد داشته باشد که موارد حاد نیاز به مراجعه به پزشک متخصص دارد.

علت شوره چیست؟

شوره یک وضعیت پوستی رازآلود است که باعث احساس خارش و کلافگی در فرد می شود. باور و عقیده افراد بر این است که تغییرات هورمونی می تواند علت ایجاد شوره در فرد باشد. وضعیت های مختلفی مثل موارد زیر هستند که می توانند شوره ریش را به وجود بیاورند:

شوره یک حالت پوستی رمز آلود است که موجب احساس خارش و پریشانی در فرد می‌شود. اعتقادات افراد بر این است که تغییرات هورمونی می‌تواند باعث ایجاد شوره در شخص شود. موارد گوناگونی هستند که باعث ایجاد شوره ریش می‌شوند:

  • اگر موی خود را با شامپو یا صابون، به میزان لازم نشویید.
  • قارچ‌های مخمری که از پوست سر تغذیه می‌کنند، علتی برای ایجاد شوره هستند.
  • پوست خشک یکی دیگر از عوامل ایجاد شوره در افراد است.
  • حساس بودن مو به بعضی محصولات مراقبتی علتی برای به وجود آمدن شوره است.
  • شوره می‌تواند در پوست‌های چرب هم به وجود بیاید.
  • بیماری‌های اگزما و پسوریازیس علتی برای به وجود آمدن شوره است.

آیا شوره ها علائمی دارند؟

به صورت خلاصه شوره‌ها عفونت‌هایی هستند که با علائمی همراه هستند که عبارتند از:

  • خارش پوست سر.
  • سفیدکردن پوست سر، مو، ابرو ریش و سبیل.
  • پولکی شدن پوست سر نیز گاهی اوقات از علائم شوره می‌باشد.

عوامل خطر در شوره ریش

عامل گوناگونی وجود دارد که می‌تواند باعث زیاد شدن شوره شود که طبق معمول شامل موارد زیر است:

سن:

شوره به طور معمول برای اشخاص میان‌سال بیشتر اتفاق می‌افتد، زیرا تغییرات هورمونی بیشتری دارند.

مرد بودن:

مرد بودن یکی دیگر از عوامل زیاد شدن شوره است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که هورمون مردانه یک عامل کلیدی برای تکثیر شوره است. بیماری‌هایی خاص، مانند پارکینسون که بر روی سیستم عصبی شخص تاثیر بسزایی دارد، خطر شوره را افزایش می دهد. سیستم ایمنی ضعیف نیز باعث زیاد شدن شوره می شود.

روش‌های خانگی برای برطرف کردن شوره ریش

مدیریت استرس

این اعتقاد وجود دارد که شورها در اشخاصی که استرس دارند تکثیر پیدا می‌کنند و باعث تحت تاثیر قرار دادن پوست سر می‌شوند. به همین دلیل باید آسایش و استراحت را یکی از اولویت‌های زندگی قرار دهید.

شستشوی منظم ریش‌ها

در حالت طبیعی یک پوست تمیز کمتر دچار عفونت می‌شود. به ویژه اگر عفونت‌ها خود را با شوره نشان دهند. بدین سبب آرام و با لطافت با استفاده از آب صابون پوست و ریش خود را بشویید.

استفاده از روغن های مخصوص ریش

انواع گوناگونی از روغن‌های مخصوص ریش در داروخانه‌ها وجود دارند که می‌توانند با مشکلاتی مانند آکنه، جوش‌های سر سیاه و سر سفید، جوش‌های چرکی، قرمزی‌ها و نیز با شوره داخلی مبارزه کنند. این نوع روغن‌ها پوست را مرطوب نگه می‌دارند و باعث جلوگیری از عفونت می‌شود. انوع گوناگونی از روغن‌های ریش در فروشگاه‌ها وجود دارد که می‌توانید در انتخاب‌تان تنوع زیادی داشته باشید.

استفاده از شامپوی ضد شوره

شامپوهای ضد شوره برای موهای شوره‌دار انتخاب خوب و مناسبی است. انوع گوناگونی از شامپوها در این جهت استفاده می‌شوند که می‌توانند بر روی پوست ریش شما نیز قرار گرفته و باعث کم شدن شوره‌ها شوند.

استفاده از نرم کننده عمیق برای شوره

گاهی وقت‌ها سفیدک زدن پوست به علت سرمای بسیار زیاد زمستان می‌باشد و پوست شما احتیاج به نرم کردن و طراوت بیشتری دارد. محصولات نرم‌کننده ریش به وسیله متخصصین پوست برای این اشخاص تجویز می شود.

استفاده از شانه ریش

شانه ریش توانمندی لایه‌برداری پوست و برطرف کردن آلودگی‌های روی آن را دارد و نرمی موهای روی آن را ضمانت می‌کند. شانه ریش را به آسانی می‌توانید از داروخانه‌ها تامین کنید تا شورها را برطرف کند. البته می‌توانید از پاک‌کننده‌های ویژه ریش استفاده کنید که حاوی لاکتیک اسید برای برطرف کردن سلول‌های مرده پوست می‌باشند.

لمس نکردن صورت با دست کثیف

دست‌های شما باکتری‌های بسیاری را حمل می‌کنند که علتی برای شوره است. پس باید قبل از لمس کردن ریش‌هایتان، از پاک بودن دست‌هایتان خاطر جمع شوید.

شیو کردن

شوره ریش، شما را آشفته می کند. البته برای اینکه از شر آنها راحت شوید، یکی از مهمترین روش‌ها استفاده از کرم‌های ویژه‌ای است که ریش خود را با ان پاکیزه می‌کنید و به شیو کردن آن می‌پردازید.

دوش گرفتن حداقل دو بار در روز

بدن ما در کل روز در برابر میلیون‌ها باکتری قرار گرفته و در پوست حبس می شوند. این باکتری‌ها بر روی لباس‌ها و دیگر قسمت‌ها قرار می‌گیرند و باعث بیماری‌هایی می‌شوند که همه علتی برای شوره است، پس برای جلوگیری شوره ها حداکثر 2 بار در روز دوش بگیرید.

استفاده از بالم ریش

بالم‌های ریش نیز در زمان طولانی از شوره ریش و عفونت‌های آن پیشگیری می‌کنند و قسمت‌های مد نظر را مرطوب نگه می‌دارند. حتما بعد از بهره گیری از بالم ریش، ریش های خود را شانه کنید.

استفاده از روغن زیتون

روغن زیتون یکی از تاثیر گذار ترین روغن‌ها برای مبارزه با باکتری‌های زنده در ریش می‌باشد. وقتی که روغن زیتون را به ریش خود می‌زنید باعث پیشگیری از حمله باکتری‌های یه پوست صورت می شود و همچنین از سرطان پوست نیز جلوگیری می‌کند. روغن زیتون باعث رشد و افزایش مو می‌شود و در حقیقت آن را نرم و تازه می‌کند.

یک قاشق چای خوری روغن زیتون را گرم کنید و با آن ریش‌های‌تان را مالش دهید. روغن زیتون هیچ‌گونه عوارض جانبی ندارد. حتی می‌توانید به مدت 24 ساعت بر روی ناحیه مد نظر نگه دارید و بعد به آرامش ناحیه را با آب گرم شستشو دهید و در مرحله بعدی آن را خشک نمایید.

آبلیمو | روش‌های خانگی برای برطرف کردن شوره ریش
آبلیمو | روش‌های خانگی برای برطرف کردن شوره ریش

آبلیمو

استفاده از آب لیمو به صورت مداوم روی قسمت ریش ها یکی از معجزات از بین برنده شوره ریش می باشد. کمی آب لیمو را با آب مخلوط کنید و با استفاده از آن ریش ها را به طور کامل بشویید. این راهکار به سرعت شوره ریش را درمان خواهد کرد.

بهره‌گیری از آبلیمو به صورت دائم بر روی قسمت ریش، یکی از معجزات رفع کننده شوره ریش است. مقداری آب لیمو را با آب ترکیب کنید و با آن ریش ها را به شکل کامل بشویید. این نوع روش هر چه سریعتر شوره ریش را درمان خواهد کرد.

چطور آگاه شویم که روغن ریش، امنیت کامل را در برابر شوره ها برقرار می‌کند؟

اقدامی که باید اول کار انجام دهید این است که، یک روغن گیاهی خوب و با کیفیت انتخاب کنید. روغن گیاهی که برای ریش‌های شما سالم و بی خطر باشد. برخی از روغن‌های گیاهی از گل‌ها، برگ‌ها، درختان، ساقه‌ها، ریشه‌ها و غیره گرفته شده‌اند. این نوع روغن‌ها بطور طبیعی برای درمان شوره ریش استفاده می‌شوند و باعث تازه نگه داشتن و سالم ماندن ریش‌های شما می‌شوند.

بهره گیری از روغن‌های رزماری، لاوندر، درخت چای، نارگیل، آلوئه ورا، روغن پالم کرنل و غیره برای بهره جستن و برطرف کردن شوره ریش انتخاب خوبی است. پس از انتخاب روغن گیاهی‌تان کمی از آن را در داخل قطره چکان بریزد و با آرامش بر روی ناحیه ریش‌ها بچکانید و مالش دهید. البته برای اثربخشی بیشتر می‌توانید، چند نوع از این روغن‌ها را با هم ترکیب کنید و سپس استفاده نمایید.


شوره ریش را چگونه برطرف کنیم؟

در این نوشتار به راهکار فوری جهت رفع شوره ریش پرداختیم. با مطالعه دقیق این مقاله می توانید از شر شوره ریش خلاص شوید.

آیا درمان خانگی برای برطرف کردن شوره ریش وجود دارد؟

بله؛ درمان های خانگی موثری برای رفع شوره ریش وجود دارد که در این مقاله اشاره شده است.

5/5 - (4 امتیاز)

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
()
x