سلامتی

دمنوش تب بر؛ 23 نوع دمنوش قوی برای کاهش تب کودکان و بزرگسالان

/ دمنوش تب بر / برای درمان تب هرگونه اقدامی انجام داده‌اید؟ از داروهای شیمیایی گرفته تا طب سنتی؟ اما نگران نباشید با داروهایی گیاهی از دست تب‌های ویروسی و عفونی نجات پیدا کنید. در ادامه 23 دمنوش تب بر را معرفی می‌کنیم.

انواع دمنوش تب بر

چای‌های گیاهی گزینه‌های خوبی برای کم کردن تب هستند. بومادران، پوست بید سفید، اکیناسه و بادرنجبویه در بهبود تب یاری‌دهنده هستند. آب لیمو و عسل در کاهش درجه تب بسیار اثر بخش هستند. دمنوش‌های گیاهی تب بر را در ادامه معرفی می‌کنیم. مجله اکسیژن را دنبال کنید تا بهترین دمنوش‌ تب بر را بشناسید.

دمنوش تب بر زنجبیل عسل

زنجبیل برای کم کردن درد عضلات مفید واقع می‌شود. سیر، زنجبیل به از بین بردن سموم بدن کمک می‌کنند. به همین علت است که این چای می‌تواند مانع از پیشروی آنفولانزا شود.

برای درست کردن دمنوش برای کاهش تب به چند تکه زنجبیل تازه، یک حبه سیر خرد شده احتیاج دارید. سیر و زنجبیل را در مرحله اول به مدت زمان 20 دقیقه بجوشانید، در مرحله بعد عسل را بیفزایید ( می‌توانید شیر بیفزایید). برای حصول نتیجه بهتر 3 تا 4 فنجان در هر روز میل کنید.

خاصیت‌های ضد التهابی، آنتی اکسیدانی و ضد درد قوی زنجبیل نقش حیرت‌انگیزی به عنوان مسکن و کم کردن نشانه‌های تب دارد. عسل با خاصیت ضد میکروبی قوی در کم کردن عفونت‌ها و درمان سرفه موثر است. یک قاشق چای‌خوری زنجبیل رنده شده را در یک فنجان آب به مدت زمان 2 تا 5 دقیقه بجوشانید، معجون را صاف کنید و یک قاشق چای‌خوری عسل به آن بیفزایید، این چای را در هر روز 2 دفعه میل کنید تا از تب ویروسی جلوگیری کنید.

دمنوش بذر گشنیز برای از بین بردن تب

دانه های گشنیز سرشار از روغن‌های فرار طبیعی و ترکیبات آنتی‌بیوتیکی اند که برای درمان عفونت ویروسی بسیار عالی و قوی هستند. برای درست کردن دمنوش گشنیز چند دانه گشنیز را در نیم لیتر آب بیندازید و این آب را چند دفعه در هر روز میل کنید تا به سرعت سیستم ایمنی بدن تقویت شده و درجه تب پایین بیاید.

دمنوش تب بر تولسی

برگ‌های تولسی سرشار از روغن‌های فرار از جمله اوژنول، سیترونلول و لینالول است که سبب کم کردن التهاب می‌شود. خاصیت قوی ضد باکتریایی، میکروب کشی، ضد بیوتیکی و قارچ کش برگ‌های تالسی به خوبی برای کم کردن نشانه‌های تب موثر است. برای رفع تب، سردرد، سرماخوردگی، سرفه، آنفولانزا و تسکین گلوی تحریک شده، آب تولسی بخورید و یا چند برگ تولسی را بجوید.

دمنوش تولسی
دمنوش تولسی

دمنوش سیر برای رفع تب

خواص ضد باکتریایی قوی سیر برای درمان تب ویروسی بسیار اثر بخش است. 2 الی 3 غلاف خرد شده سیر را به یک چهارم فنجان آب گرم بیفزایید و آن را میل کنید. یا در سوپ بریزید و همانند یک غذای تسکین دهنده عمل می‌کند و سبب کم کردن تب بدن می‌شود.

دمنوش تب بر نشاسته برنج

آب برنج یک نوع گیاه خانگی خیلی مشهور در درمان تب است. همانند یک عامل ادرارآور عمل کرده به‌نحوی که بدن را سم زدایی کرده و سم‌ها را از بدن دفع می‌کند و در نهایت در درمان تب موثر واقع می‌شود. با معده خالی یک لیوان آب برنج بنوشید تا از بروز تب جلوگیری شود.

دمنوش مورینگا، تب بر

مورینگا یکی از انواع گیاهان گرمسیری است که شامل خواص گوناگون تغذیه‌ای و دارویی است. بطور تقریبی همه بخش‌های گیاه شامل ویتامین‌ها، مواد معدنی، آنتی اکسیدان‌ها و عامل‌های ضدباکتری است. طی مطالعه‌ای در سال 2014 نشان داد که پوست مورینگا تب را در خرگوش کم می‌کند.

دمنوش مورینگا، تب بر
دمنوش مورینگا

مورینگا شامل فواید تغذیه‌ای و دارویی زیادی است. این گیاه سرشار از ویتامین‌ها، مواد معدنی، آنتی اکسیدان‌ها و عوامل ضدباکتری است که در مقابله با تب به‌نحوی حیرت‌انگیز عمل می‌کند.

دمنوش فلفل سیاه برای درمان تب

فلفل سیاه گیاهی است که هر کاری از دستش بر می‌آید. سرشار از خواص قوی ضدباکتریایی و آنتی‌بیوتیکی است و در درمان بیماری‌های تنفسی پرفایده است. به اضافه اینکه غنی از ویتامین c است. فلفل سیاه در تقویت سیستم ایمنی بدن و پیشگیری از بیماری‌ها موثر است. یک فنجان آب بجوشانید 1 قاشق چای‌خوری فلفل سیاه خرد شده و چند برگ تولسی به آن بیفزایید، این چای تازه را در طی روز بخورید تا با تب مقابله کنید.

دمنوش تب بر آمالا

آمالا یکی از سرشارترین منابع ویتامین C است که به تقویت سیستم ایمنی بدن مقابله کرده و به کاهش تب کمک می‌کند. آمالا یا معجونی از آمالا استفاده کنید تا از تب نجات یابید.

دمنوش گیاهی تب بر اکیناسه

اکیناسه یک گیاه دوست داشتنی است که از گیاهی به اسم گل سرخ بنفش گرفته می‌شود. پژوهش‌های نقض کننده‌ای درباره اثر چای اکیناسه بر سرماخوردگی وجود دارد. بعضی از پژوهش‌ها بیان می‌کند که اکیناسه فعالیت ایمنی را برای کوتاه شدن عفونت‌ها و ویروس‌های باکتریایی برمی انگیزد.

یک مطالعه کوتاه در سال 2000 نشان داد که خوردن چای اکیناسه می‌تواند طول وضعیت تنفسی فوقانی و همین‌طور آنفولانزا را کم کند.

دمنوش ریشه کودزو برای درمان تب

ریشه Kudzu گیاهی است که در طب سنتی چینی بکار می‌رود. خاصیت‌های ضد التهابی دارد و امکان دارد در کم کردن درد موثر باشد. یک پژوهش در سال 2012 نیز نشان می‌دهد که تب در موش‌ها کمتر می‌شود، ولی پژوهش‌های انسانی برای بررسی مناسب این موضوع لازم است.

دمنوش ریشه کودزو برای درمان تب
دمنوش ریشه کودزو

دمنوش برگ زیتون برای برطرف کردن تب

دو ترکیب اساسی در چای برگ زیتون موجود است، اسید النولیک و اولئوروپئین ، که قادر است در پیشگیری از منتشر شدن ویروس و باکتری‌ها تاثیرگذار باشد. برگ زیتون حاوی آنتی اکسیدان و ویتامین C بیشتری در مقایسه به چای سبز است و در طول تاریخ برای درمان تب و مالاریا بکار گرفته شده است.

چای برگ زیتون به اندازه کافی قدرتمند است که با داروهای شیمی درمانی تداخل داشته و فشار خون را کاهش دهد.

دمنوش تب بر ریحان و زنجبیل

با دم کردن این چای معده تسکین می‌یابد و با عفونت‌ها و ناهنجاری‌های تنفسی مقابله می‌کند و حتی از افسردگی نیز پیشگیری می‌کند. ریحان همینطور غنی از آنتی اکسیدان است و شامل خاصیت‌های آنتی بیوتیکی است.

برای هر فنجان آب یک مشت برگ احتیاج دارید. آن ها را بشویید و دست کم 10 برش نازک زنجبیل را خرد کنید. به مدت زمان 20 دقیقه بجوشانید و با عسل شیرین کنید تا مزه‌دار گردد. سپس چند فنجان در هر روز میل کنید.

دقت کنید که مثل هر داروی گیاهی، ریحان می‌تواند با دارو تداخل پیدا کند و به خصوص اثرات داروهای ضد لخته و فشار خون را زیاد کند. به اضافه، زنان باردار باید از روغن‌های فعال ریحان (و همینطور مرزنجوش، پونه کوهی، نعناع و رزماری) بپرهیزند.

دمنوش گیاهی تب بر گزنه و قاصدک

گزنه و قاصدک اینقدر غنی از مواد مغذی قدرتمند هستند که می‌توانید از میل کردن مدام این چای بهره ببرید. گزنه حاوی خاصیت‌های ضد باکتریایی و ضد قارچی بسیار قدرتمند است و به علت دارا بودن ویتامین ها و مواد معدنی زیاد (20 برابر کلسیم بیشتر نسبت به اسفناج) یکی از گیاهان مغذی مهم بحساب می‌آیند. دمنوش فوق می‌تواند خارش و عطسه حاصل از حساسیت را کم کند و میزان آهن را زیاد کند. مقداری برگ گزنه و قاصدک را در قوری بریزید و 10 دقیقه دم کنید و میل کنید.

دمنوش بادرنجبویه برای رفع تب

در حالی که ساقه‌ها، دانه‌ها و برگ‌های گیاه سیاه زردآلو سمی‌اند، توت‌ها طی قرن‌ها همانند داروی سرماخوردگی، تب و تسکین دردها مورد مصرف قرار گرفته‌اند. این درمان با کم کردن تب، از بین بردن احتقان، پاکسازی کبد و کلیه‌ها و یک ملین ملایم نقش ایفا می‌کند.

این گیاه به آسانی به داشتن خواب آرام کمک می‌کند و روحیه را التیام می دهد. ناراحتی معده را کم می‌کند و غنی از ویتامین C است. بادرنجبویه را در قوری دارای آب جوش ریخته و بعد از 10 دقیقه بخورید.

دمنوش تب بر لیمو

خوردن چای لیمو یک درمان خانگی موثر است که ده‌ها سال است از آن استفاده می‌کنند. حتما می‌دانید که لیموها دارای ویتامین C هستند. ویتامین C یک ماده مغذی ضروری برای بدن انسان در زمان مقابله با سرماخوردگی یا ویروس است.  لیمو ترش تازه را حلقه حلقه کنید و هسته‌های آن را جدا کرده و در داخل قوری ریخته و با عسل میل کنید.

چای سبز برای رفع تب

چای سبز دارای فواید زیادی برای سلامت بدن است و در تمام جهان دوست‌داشتنی است. نگاهی به ادبیات پزشکی درباره خاصیت چای سبز  به محتوای آنتی اکسیدانی زیاد آن اشاره دارد. سرچشمه این فعالیت آنتی‌اکسیدانی به بدن شما در زمان حمله عوامل محیطی یا عفونت نفوذی تاثیر گذار است. متخصصان پی برده‌اند که چای سبز از سیستم ایمنی بدن دفاع می‌کند و همینطور به تحریک متابولیسم کمک می‌کند. چای سبز را در قوری آب جوش ریخته و پس از 10 دقیقه دم کشیدن بخورید.

استفاده از چای نعنا برای درمان تب

نعناع گیاهی تسکین‌دهنده و بدون کافئین است که می‌تواند به مقابله با نشانه‌های سرماخوردگی کمک کند و در مدت زمان کمی حس بهتری داشته باشید. نعناع می‌تواند به آرام کردن گلو و استراحت و آرامش بهتر کمک کند. این گیاه همینطور شامل خاصیت‌های ضدویروسی است و می‌تواند به آرام کردن درد، کم کردن التهاب و از بین بردن احتقان کمک کند. نعناع حاوی طعم دلپذیری و خنکی است و زمانی که همانند چای داغ مصرف شود می‌تواند شما را از داخل به بیرون گرم کند. برای نحوه درست کردن دمنوش نعناع در داخل قوری دارای آب جوش مقداری برگ نعناع بریزید و بعد از 15 دقیقه با عسل میل کنید.

چای تب بر بابونه

بابونه یکی دیگر از گیاهانی است که برای آرام کردن بدن و ذهن، بسیار پرفایده است. بابونه قرن‌ها است که در طب گیاهی مورد مصرف قرار می‌گیرد و در کم کردن نشانه‌های سرماخوردگی، تقویت سیستم ایمنی بدن و کم کردن التهاب، از پشتوانه علمی خوبی برخوردار است. بابونه را زمانی که به تنهایی بخورید خوشمزه است، ولی بویژه زمانی که با عسل خورده شود تاثیرات مفید بیشتری برای بدن دارد. مقداری برگ بابونه را در قوری دم کنید و با عسل بخورید.

دمنوش تب بر شیرین بیان

یکی از دمنوش‌های موثر و مفید برای کم کردن تب دمنوش شیرین بیان است. شیرین بیان قرن‌هاست که در طب سنتی چینی بکار می‌رود و گفته شده است که شامل مزیت‌های قوی برای مقابله با سرماخوردگی است. این ماده گیاهی حاوی خواص ضد ویروسی و ضد میکروبی است و می‌تواند به آرام کردن نشانه‌های سرماخوردگی و پیشگیری از تب کمک کند. برای نحوه درست کردن دمنوش شیرین بیان ریشه شیرین بیان را در آب جوش بریزید و بعد از 10 دقیقه دم کشیدن با عسل بخورید.

دمنوش بلوبری برای درمان تب

بلوبری غنی از آنتی اکسیدان و ویتامین C است و می‌تواند به کم کردن التهاب و آرام کردن بدن کمک کند. گفته شده است که این میوه‌های کوچک از لحاظ فواید سلامتی خیلی قوی هستند و در زمان سرماخوردگی یک فنجان چای میوه ای میل کنید. چند تا بلوبری را در آب جوش بیندازید و با عسل میل کنید.

دمنوش زردچوبه برای از بین بردن تب

زردچوبه یکی از تاثیرگذارترین ضدالتهاب‌ها به شمار می‌رود. خاصیت‌های زردچوبه خیلی زیاد است. زردچوبه همینطور می‌تواند به کم کردن التهاب و از بین بردن ناراحتی‌های گوارشی کمک کند. در قوری استیل یک قاشق زردچوبه بریزید و اجازه دهید 15 دقیقه روی اجاق بجوشد بعد با عسل بخورید.

چای سفید برای رفع تب

مثل برگ‌های چای سبز، برگ‌های چای سفید هم باکتری‌های بیماری‌زا را در بدن شما نابود می‌کند. به جز اینکه غنی از آنتی اکسیدان‌های تقویت‌کننده سیستم ایمنی است، بلکه یک مبارز قدرتمند در مقابل سرماخوردگی و آنفولانزا است. به اضافه، سایر خاصیت‌های چای سفید این است که برای پوست مفید است و دارای خواص ضد پیری است. استفاده از چای سفید در زمان مبارزه با آنفولانزا و سرماخوردگی علائم بیماری را کم می‌کند. چای سفید را مثل دیگر چای‌ها دم کرده و میل کنید.

چای سفید برای رفع تب
چای سفید

چای سبز و زنجبیل برای درمان تب

چای زنجبیل به طور وسیعی برای کم کردن ناراحتی حاصل از درد معده یا حالت تهوع بکار می‌رود. به اضافه، برای آرام کردن ناراحتی‌های قاعدگی پرفایده است، به هضم غذا کمک می‌کند، درد ماهیچه‌ها و استرس را کاهش داده و سیستم ایمنی را تقویت کرده و گردش خون را بهبود می‌دهد. در قوری دارای چای سبز مقداری زنجبیل بریزید و بعد از 5 دقیقه دم شدن همراه با عسل بخورید.

4.7/5 - (6 امتیاز)

اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
قدیمی ترین
تازه‌ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
عرفان
عرفان
3 ماه قبل

سپاس ❤️ از مطالب مفیدتون.

بهروز حفار
ادمین
پاسخ به  عرفان
3 ماه قبل

بسیار خرسندیم که از مطالب خوشتون اومده. منتظر نگاه شما هستیم…

دکمه بازگشت به بالا
2
0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
()
x