سلامتی

نگه داشتن باد معده عوارض دارد؟

زمانی که غذا به صورت کامل در روده کوچک تجزیه نمی‌شود، به همان صورت وارد روده بزرگ می‌شود، جایی که باکتری‌ها غذا را هر چه بیشتر هضم می‌کنند، ولی  این کار با تولید گاز یا همان باد معده همراه است. آیا از عوارض نگه داشتن باد شکم باخبر هستید؟

ضررهای خارج نکردن گاز شکم

گاز بخش طبیعی از زندگی و تولید جانبی طبیعی سیستم هضم سالم در بدن است. گاز موجود در بدن شما باید خارج شود، در غیر این صورت مثل یک بادکنک پر از آب خارج می‌شود. بیشتر اشخاص روزانه بین 14 تا 23 بار باد معده را از بدن خارج می‌کنند. احتمالا به نظر زیاد بیاید، ولی اکثراً بی بو و تا اندازه‌ای غیرقابل شناسایی هستند.

حتی اگر خروج باد معده شرم‌آور و باعث خجالت تلقی شود، اما گوزیدن امری بسیار طبیعی است. این محصول جانبی کار سیستم هضم بدن را انجام می‌دهد. در واقع این مکانیزم خروج برای بدن شما مفید و سالم است. بدن شما به عنوان بخشی از جدا سازی و پردازش غذا، گاز تولید می‌کند. در ادامه مجله اکسیژن را همراهی کنید.

آیا حبس گوز خطرناک است؟
آیا حبس گوز خطرناک است؟

آیا حبس گوز خطرناک است؟

زمان غذا خوردن، جویدن یا بلعیدن نیز باعث می‌شود تا هوا را  قورت بدهید. تمام این گاز و هوا در سیستم هضم شما جمع‌آوری می‌شود. اندازه‌ای از آن به طور اصلی جذب می‌شود، ولی گازی که در بدن باقی می‌ماند باید به نوعی از بدن خارج شود (یا به صورت گوزیدن یا آروغ) اگر گاز معده را از بدن خارج نکنید، می‌تواند موارد ناراحت کننده، حتی دردناکی مثل نفخ شکم، دل درد، استرس و آسیب پذیری دستگاه گوارش و یبوست را در بدن بوجود بیاورد.

در ادامه به شما آموزش می‌دهیم که چرا گوزیدن برای بدن مفید است و چه زمانی امکان دارد مشکلی را برای بدن به وجود بیاورد که بهتر است به پزشک مراجعه کنید. گاز زیاد در دستگاه گوارش می‌تواند سبب نفخ ، یا احساس تورم و سیری شود.

فواید خارج کردن گاز معده

خارج شدن باد معده علامت خوبی است که بدن شما (به ویژه دستگاه گوارش) آنگونه که باید عمل می‌کند. در واقع، خارج کردن باد فایده‌های یک بدن تندرست است:

اگر رژیم شما میانه‌رو است به شما می گوید: رژیم غذایی شامل پروتئین‌های بدون چربی ، سبزیجات ، میوه‌ها و غلات متعادل و سالم در بحساب می‌آید، ولی گاز تولید خواهند کرد. اشکال ویژه از کربوهیدرات‌ها همواره نمی‌توانند در دستگاه گوارش جداسازی شوند. در مقابل ، قبل از اینکه در حین دفع از بدن خارج شوند، در روده بزرگ کمی تخمیر می‌شوند. آن تخمیر سبب تولید گاز می‌شود.

اگر فقط یک رژیم غذایی با کربوهیدرات ساده استفاده می‌کنید ، امکان دارد به مقدار کافی گاز تولید نکنید. با این حال، این به دلایل دیگری ناسالم خواهد بود. یک رژیم میانه‌رو برای بدن و مخصوص برای روده سالم‌تر است ، حتی اگر به نفخ شکم ختم گردد.

باد شکم باعث می شود تا درد شکم را کم کند: هنگام خوردن غذا، جویدن ، بلعیدن و فرآوری غذا، گاز در دستگاه گوارش جمع‌آوری می‌شود. اگر گاز زیادی در بدن تولید کنید، در نهایت سبب درد و ناراحتی می‌شود. ولی گوزیدن سبب می‌شود هرگونه گاز و درد و فشار ناشی از آن را از بین ببرد.

گوزیدن باعث می‌شود تا سلامتی روده بزرگ بهبود یابد: گاهی اوقات امکان دارد بخواهید برای سرکوبی نفخ شکم،  باد شکم را نگه دارید، در آن زمان هم در اتاق با شخص دیگری هستید،  ولی زیاد نگه داشتن گاز می‌تواند سبب تحریک روده بزرگ شود. همچنین امکان دارد بواسیر را تحریک کند. پس در نتیجه خارج کردن باد شکم همیشه و در همه حالت سالم‌تر از نگه داشتن آن است.

نفخ شکم را کاهش می‌دهد‌: گاز زیاد در دستگاه گوارش می‌تواند سبب نفخ یا احساس تورم و سیری شود. امکان دارد نگران‌کننده باشد، ولی به ندرت خطرناک است. خارج شدن گاز می‌تواند به کاسته شدن نفخ و نشانه‌های همراه آن کمک کند.

باد معده  آلرژی غذایی یا عدم تحمل را تشخیص می‌دهد: زمانی که غذایی میل می‌کنید و  به آن آلرژی دارید یا قادر به تحمل هضم آن نیستید، بدن شما علائمی به وجود می‌آورد تا به شما اطلاع بدهد، دستگاه گوارش بدن شما دچار مشکل یا ناراحتی شده  است. این نشانه‌ها  امکان دارد شامل اسهال، حالت تهوع، نفخ و گاز باشد.

اگر بعد از خوردن بعضی از مواد غذایی به طور مرتب گاز اضافی در بدن تولید شد، بدن شما امکان دارد دچار علائم و مشکلاتی شود و این غذا مناسب بدن شما نیست و بعد باید به متخصص در مورد نشانه‌های خود مراجعه کنید. آنها امکان دارد بر روی شما آزمایشاتی را انجام دهند و یا به شما  یک رژیم غذایی بدهند تا بفهمید کدام ماده غذایی یا مواد غذایی سبب گاز اضافی و سایر علائم می‌شود.

بوی حاصل از بادمعده بیشتر به خاطر ترکیبات گوگردی مانند سولفید هیدروژن است. غذاهایی مثل کلم، تخم مرغ و گوشت کلا بوزا هستند. لوبیا بوی شدید ندارد اما…چوسیدن زنگ هشداری به نظر می‌آید: گاز بیش از حد یا بوی شدید نفخ شکم امکان دارد علائمی از یک بیماری یا مسئله پزشکی بالقوه باشد. این نشانه‌ها می‌تواند راهکاری باشد که بدن شما می‌تواند به شما اطلاع‌رسانی کند که چیزی در بدن شما درست نیست. امکان دارد یک عدم تحمل غذایی باشد. کمتر پیش می‌آید ولی این علائم یک مشکل جدی‌تر مثل سرطان روده بزرگ است.

سوالات متداول

چه اندازه خروج باد طبیعی است؟

به طور میانگین ​​هر شخص 14 تا 23 گوز تولید می‌کند. باز هم بستگی به آنچه می‌خورید دارد. در بیشتر وقت‌ها که باد از بدن خارج می‌شود، بدون بو و حتی قابل تشخیص نیستند. با این حال، گاهی وقت‌ها امکان دارد بادی که از بدن خارج می‌شود بو دار تر یا بلند تر از حد عادی باشند. خارج شدن باد بیش از 25 بار در طی روز بیش از حد غیر طبعیی است.

آیا خارج شدن باد زیاد سالم است؟

خارج شدن باد معده مرتب یک امرطبیعی و حتی سالمی است. خارج شدن باد معده زیاد ضرورتا بد نیست، ولی می‌تواند علائمی از یک امر گوارشی یا رژیم غذایی نامناسب باشد. یکی از آسان‌ترین تنظیمات مرتبط به مسئله‌های مربوط به گاز، مطمئن بودن از تعادل مناسب پروتئین و گیاهان مثل میوه‌ها، سبزیجات و غلات در رژیم غذایی هر روزه است. اگر احساس می‌کنید پی‌در‌پی باد خارج می‌کنید ، تلاش کنید در گروه‌های غذایی موجود در بشقاب خود تعادل ایجاد کنید. غذاهای سرشار از فیبر مثل میوه‌ها و سبزیجات را بیشتر استفاده کنید. بله، این غذاها گاز تولید می‌کنند، ولی به متعادل کردن باکتری‌های موجود در معده شما کمک می‌کنند که سبب خروج منظم گاز شما شود. همین‌طور، نوشیدنی‌های حاوی گاز مثل نوشابه یا آب گازدار را قطع کرده و به جای آدامس، که هوای زیادی وارد بدن شما می‌کند ، برای تنفس تازه از نعناع استفاده کنید. اگرچه داشتن رژیم غذایی دارای فیبر کم و کربوهیدرات‌های ساده امکان دارد گاز کمتری ایجادکند، ولی به دلیل‌های گوناکون از لحاظ سلامتی سالم نیست. بدن شما برای منظم کردن هضم غذا، پیشگیری از یبوست و منظم نگه داشتن خروج باد به غذاهای خوب احتیاج دارد.

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

خارج شدن باد اضافی از بدن کمتر سبب نگرانی می‌شود. با این حال، اگر حس می‌کنید بیش از حد معمول باد معده خارج می‌کنید یا هنگام انجام این کار حس درد یا ناراحتی می‌کنید به یک متخصص مراجعه کنید. آنها امکان دارد بخواهند نشانه‌های شما را بررسی کنند و آزمایشاتی بر روی شما انجام دهند تا بفهمند چه چیزی سبب افزایش نفخ شکم می‌شود. اگر احساس می‌کنید تعداد بادهایی که از بدن خارج می‌کنید در حال افزایش است و نیز احساس درد، حالت تهوع، استفراغ یا اسهال می‌کنید، به متخصص مراجعه کنید. اینها امکان دارد نشانه‌ها و علائم یک مسئله گوارشی باشد که باید برطرف شود.

4/5 - (4 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
()
x