سلامتی

علت گرمی و داغی بدن چیست؟ چگونه درمان کنیم؟

فارق از جنسیت و سن و سال، حتما در طول زندگی برای هم پیش آمده است که، در بدن خود احساس داغی و گرمی کرده باشید. این مسئله می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. در ادامه مجله اکسیژن را همراهی کنید تا به مهم ترین علل کرم شدن بدن بپردازیم.

داغ بودن بدن نشانه چیست ؟

علل احساس گرم بودن بدن مبحثی است که امروز به آن می پردازیم. باید بدانید که داغ بودن بدن و احساس گرامی زیاد همیشه خطرناک نیست، اما می تواند نشانه بروز یک مشکل در بدن شما باشد. درادامه به چزئیات بیشتری می پردازیم.

بسیاری از افراد اکثر اوقات احساس گرما می کنند و در بدن و پوست خود احساس گرم بودن می کنند. گاهی اوقات گرمای بدن با گرمای هوا ارتباط مستقیم دارد و گاهی علت این گرما وجود یک بیماری مزمن است که منجر به داغ بودن بدن می شود. در ادامه به برخی افراد اکثر اوقات احساس گرما می کنند و به عبارتی پوست و بدن آن ها گرم است. گاهی علت گرمای بدن با گرمای هوا ارتباط مستقیم دارد و گاهی بیماری های مزمن باعث گرم شدن و داغ شدن بدن می شود که در ادامه مهم ترین علل گرم شدن بدن را ذکر می کنیم.

داغ بودن بدن نشانه چیست ؟
داغ بودن بدن نشانه چیست ؟

1. داغی بدن بر اثر پرکاری تیروئید

پرکاری تیروئید hyperthyroidism؛ غده تیروئید مقدار زیادی هورمون تیروئید تولید می کند. هورمون نام برده سرعت سوخت و ساز بدن (سرعت تبدیل سوخت به انرژی) را بالا می برد و نتیجه آن ایجاد گرما در بدن می شود.

در شرایط فوق فرد احساس گرام و تشنگی می کند، تعریق زیاد و تپش بالای قلب دارد. علاوه‌براین پرکاری تیروئید منجر به اسهال یا بروز جوش های پوستی همراه با خارش نیز می شود. معمولا خانم هایی که مبتلا به پرکاری تیروئید هستند، از پریودهای نامنظم رنج می برند و یا اینکه در بارداری دچار مشکل می شوند.

2. یائسگی علت گرم شدن بدن

یائسگی؛ زمانی‌ست که یک عادات ماهانه یک خانم متوقف می شود و معمولا در سن 50 سالگی رخ می دهد. در یک جمله کوتاه، “یائسگی باعث گر گرفتن می شود”. گر گرفتگی شامل افزایش ناگهانی و کوتاه مدت دمای بدن است. همچنین از دیگر نشانه‌های یائسگی باید به تعریق شدید، سرگیجه و افزایش ضربان قلب اشاره کنیم.
علائم یائسگی معمولا قبل از آخرین قاعدگی شروع می شود و ممکن است چند سال طول بکشند. چنانچه علائم شدید باشند، پزشک روش جایگزینی هورمون یا دارو تجویز خواهد کرد تا علائم بهبود یابند. برخی تغییرات در سبک زندگی نیز به بهبود علائم کمک می کنند.

3. نارسایی اولیه تخمدان Primary Ovarian Insufficiency علت داغی بدن

مشکل فوق زمانی رخ می دهد که تخمدان‌های یک خانم به میزان کافی و طبیعی هورمون استروژن را تولید نمی‌کند و یا حتی به میزان کافی تخمک آزاد نمی کند. باید بدانید که در این شرایط فوق حامله شدن سخت است و احتملا فرد دچار گر گرفتگی یا تعریق‌های شبانه می‌شود، که علائمی مشابه دوران یائسگی پدیدار می شود.

در صورت مشاهده علائم یاد شده و هر یک از علائم زیر بلافاصله به پزشک مراجعه کنید:

  • پریود نامنظم
  • کاهش میل جنسی
  • خشکی واژن

4. تب و داغی بدن

بدن انسان هنگامی که در دمای 37 درجه سانتیگراد باشد، در بهترین شرایط قرار دارد و عملکرد خوبی از خود نشان می دهد، اما بالاتر از این دما در اصل شما دچار تب شده اید و در اصطلاح بدن‌تان داغ شده و عرق می کنید.

تب زمانی رخ می دهد که بدن سعی کند با عوال بیرونی همچون ویروس ها و باکتری ها مبارزه کند. لازم به ذکر است که نوشیدن مایعات، استراحت و مصرف برخی داروهای بدون نسخه به بهبود این وضعیت کمک می کند.
چنانچه دچار تب 39.5 درجه سانتیگراد یا بالاتر از آن شدید و خوب نشدید، حتما به پزشک مراجعه کنید. و در صورت مشاهده علائم دیگری همچون سردرد، سفتی گردن، آشفتگی و تشنج حتما به اورژانس اطلاع دهید.

علت گرمی و داغی بدن چیست؟
علت گرمی و داغی بدن چیست؟

5. مصرف کافئین علت داغی بدن

قهوه ها حاوی کافئین هستند و باعث هوشیاری و کم خوابی می شوند. توجه داشته باشید که مصرف کافئین بیش از حد منجر به افزایش فشار خون، قند خون و افزایش اسید معده می‌گردد و مشکلات خواب پدیدار می‌شود. به همین دلیل مراقب میزان مصرف کافئین خود باشید و در پی این موضوع باشید که چه میزان کافئین برای شما کافی است و بیش از آن مصرف نکنید.

6. غذاهای پر از ادویه مؤثر بر داغ شدن بدن

حتما تا به الان متوجه شدید که با مصرف غذاهای تند و پر از ادویه، از درون احساس گرما می کنید. به نظر می رسد غذاهای حاوی ادویه دمای هسته بدن را افزایش می دهد و منجر به تعریق می شود. اما این موضوع نگران کننده نیست؛ برخی تحقیقات نشان داده که مصرف ادویه برای سلامت خوب است اما در مصرف آنها زیاده‌روی نکنید، به ویژه اگر احساس بدی به شما می‌دهد.

7. ورزش موجب داغ شدن بدن می شود

مسلما هر چه سخت‌تر ورزش کنید، بدن شما سوخت بیشتری می‌سوزاند و همین امر گرمای بیشتری را تولید می کند. بدن سعی دارد تا خون گرم شده را نزدیک پوست بفرستد و تا با تعریق بدن خون را خنک کند و به این ترتیب از شر گرمای حاصله راحت شود.

اما گاهی بدن نمی تواند به سرعت این گرما را از خود دور کند و دمای هسته بدن افزایش پیدا می کند. جالب است که این اتفاق در هوای گرم و مرطوب راحت تر رخ داده و منجر به گرمازدگی می شود. گرمازدگی از ظرایط خطرناک است و اقدامات اورژانسی را می‌طلبد.

8. هوای گرم علت گرم شدن بدن

مکانیزم بدن به گونه ای است که بدون توجه به دمای محیط سعی می کند خود را در حالت طبیعی حفط کند. هنگامی که هوا گرم و مرطوب باشد، بدن خون را به نزدیک پوست می‌رساند و آن را از طرق عرق کردن خنک می‌کند. اما این فرایند بالافاصله رخ نمی دهد و کمی زمان می برد تا بدن به دمای طبیعی خود برسد و بر گرما غلبه کند. این اتفاق به سن و فرد بستگی دارد و در افراد با شرایط جسمی و سلامتی و میزان آمادگی متفاوت است.

9. دیابت (نوع یک و دو) علت گرم شدن بدن

چنانچه به دیابت مبتلا باشید آن‌طور که باید عروق خونی گشاد نیم شوند . همین مسئله رسیدن خون به ناحیه پوست را دشوار می سازد و در نتیجه رهایی از گرام دشوار می شود. به علاوه غدد عرق که باید بدن را خنک کنند به خوبی کار نمی کنند. این مسئله بازگشت دمای بدن به حالت طبیعی را سخت می‌کند.

10. تاثیر سن و سال در داغ شدن بدن

همزمان با افزایش سن سیستم خنک کنندگی بدن دیگز مثل قبل خوب کار نمی کنند. چنانچه هوا گرم باشد، قلب باید خون بیشتری را پمپاژ کند تا بدن احساس خنکی کند. با بالارفتن سن دیگر قلب هم آنچنان قدرتمند نیست تا وظیفه پمپاژ را به خوبی انجام دهد.  آنچه وضعیت را بدتر می کند این است که رگ های خونی هم مانند قبل گشاد نمی شوند، بنابراین خون به اندازه کافی به سطح پوست نمی رسد.

11. بیماری قلبی و عروقی دلیل گرم شدن بدن

شاید این مورد تکرار مورد یازدهم باشد که بیماری قلبی و عروقی، سیستم خنک کنندگی را ضعیف می کنند و عمل خون‌رسانی به پوست به خوبی انجام نمی شود؛ رگ‌های خونی آنطور که باید گشاد نمی شوند و سیستم خنک کنندگی بدن که براساس تعریق کار می کرد، به خوبی عمل نمی کند.

12. ننوشیدن آب به مقدار کافی موجب داغ شدن بدن می شود

چنانچه آبرسانی به بدن به اندازه کافی نباشد، بدن هم به اندازه کافی تعریق ندارد و فرایند خنک کردن به آهستگی انجام می شود. اگر تا به حال به اندازه کافی آب ننوشیده‌اید، همیشه یک قمقمه یا بطری همراه خود داشته باشید و در چنین شرایطی حتما آب بنوشید.


راه های درمان خانگی داغی بدن


1. لیمو برای درمان داغی بدن

استفاده منظم لیمو به خنک کردن بدن کمک می کند و بیماری های مرتبط با گرما را جلوگیری می کند. به ویتامین C موجود در لیمو حرارت بدن را کاهش می دهد.

پیشنهاد می کنیم که، نصف لیمو را بگیرید و آب آن را درون یک لیوان آب بریزید، سپس یک قاشق چای خوری عسل به آن اضافه کنید و مقداری یخ هم داخل لیوان بیاندازید. روزانه 3 لیوان از این نوشیدنی مصرف کنید.

2. درمان گرم بودن بدن با نعنا

نعنا هم تاثیرات خنک کنندگی دارد و به درمان گرما و داغی بدن کمک می کند. کافیست چند مشت برگ نعناع را به یک دیگ آب اضافه کنید و 20 دقیقه بجوشانید و ئر نهایت اجارزه دهید تا خنک شود و در وام حمام بریزید و 20 دقیقه در آن استراحت کنید. در مضن می توانید چند قطره اسانس نعناع اضافه کنید.

روش دیگر این است که یک قاشق چای‌خوری از برگ نعناع تازه یا خشک شده را در یک فنجان آب گرم قرار دهید و به آن مقداری عسل اضافه کنید و سپس درون یخچال قرار دهید و روزانه چند بار برای درمان گرمی بدن بنوشید.

3. آلوئه ورا درمان خانگی داغی بدن

آلوئه ورا از دیگر داورهای خانگی برای درمان گرمای بدن است. این گیاه خواص خنک کنندگی بدن را دارد و همین مورد به کاهش حرارت یدن کمک می کند.

کافیست مقداری ژل آلوئه ورا را از برگ آن استخراج کنید و روی بدن خود قرار دهید و پس از 20 دقیقه حمام آب سرد کنید.

4. دوغ درمان مؤثر داغی بیش از حد بدن

دوغ هم بواسطه مواد معدنی و ویتامین هایی که دارد به درمان داغی بدن کمک می کند. در کنار وعده غذایی خود به جای آب از دوغ استفاده کنید. همچنین می توانید نصف فنجان ماست را با آب و نمک مخلوط کنید و دو بار در روز از آن مصرف کنید.

4.7/5 - (7 امتیاز)

منبع
poolnewsdoctornim
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
()
x