سلامتی

با فواید فصد خون برای سلامتی بدن آشنا شوید

/ فصد خون / در گذشته برای پالایش و تمیز کردن خون استفاده می‌شد. این عمل در زمان قدیم به علت نبود امکانات بطور کاملا سنتی انجام می‌شد. در ادامه مجله اینترنتی اکسیژن را همراهی کنید.

فصد خون چیست و چه فوایدی برای سلامتی دارد؟

طب سنتی گذشته ایران و البته جهان دلیل زیادی از بیماری‌ها را به هم خوردن تعادل در اخلاط چهارگانه بدن (منظور خون، بلغم، صفرا و سودا) می‌دانست و بر این پایه هر زمان یکی از این اخلاط از حالت عادی خود خارج شده و زیاد شود، بیماری فرد را دچار می‌کرد.

به همین علت یکی از اصلی‌ترین شیوه‌های درمان بیماری‌ها در طب گذشته، برقراری تعادل در اندازه این اخلاط چهارگانه در بدن به راه‌های گوناگون است که یکی از این شیوه‌ها «فصد» یا «رگ‌زنی» است.

فصد نوعی شیوه خون‌گیری در طب سنتی است که در آن با بوجود آوردن شکاف یا سوراخ در دیواره رگ، اقدام به خارج کردن خون می‌کنند. این شیوه دو هدف را مدنظر دارد که در مرحله اول، کم کردن از حجم خون بیمار به قصد کاهش ترافیک خون و غلظت آن و هدف دیگر انحراف خون به راهی دیگر برای بهبود بیماری یا از بین بردن مشکل است.

در طب سنتی عقیده بر این بوده است که این کار سبب دفع بسیاری از سموم بدن به ویژه در زمان‌های غلبه سودا شده و مواد اضافی که در خون رسوب و زیاد می‌شود را هم دفع می‌کند.

فصد خون چگونه انجام می‌شود؟

فصد خون یا همان رگ زدن در زمان قدیم با بکار بردن یک نیشتر یا تیغ انجام می‌شد و پزشک در هر قسمت از بدن که صلاح می‌دید، عمل رگ زدن را با بکار بردن این وسیله انجام می‌داد. ولی در حال حاضر این کار با توجه به توسعه لوازم پزشکی، دچار تغییراتی شده است.

در حال حاضر اضافه بر اشخاص و حکیمان طب سنتی، پزشکان هم دست به انجام فصد درمانی می‌زنند. در این روش پزشک معالج در مرحله اول طرز کار را برای شخص بیمار شرح می‌دهد و بعد از رسیدگی فشار خون، سوالاتی را درباره دارو‌های مصرفی شخص بیمار می‌پرسد. بعد از معاینات نخست، بطور معمول یک سوزن برای وارد کردن کانول به درون رگ بکار می‌رود. همینطور یک باند برای بی حرکت ماندن سوزن دور دست شخص بسته می‌شود. برای ذخیره خون گرفته شده نیز از یک کیسه که به کانول متصل است، استفاده می‌شود.

فصد خون با استفاده از تیغ نیز انجام می‌شود که بر این اساس ابتدا موضع خاص با ماده بی حسی آماده می‌شود و بعد دستیار (پزشک) با تیغ بیستوری استریل شکاف کوچک و فاقد عمقی به اندازه ۳-۲ میلیمتر در ورید بوجود می‌آورد و با مانور‌های ویژه (۲۱ مانور دارد) خون‌ریزی انجام می‌شود. کلا عملیات فصد درد زیادی ندارد و اگر زیر نظر پزشک ماهر انجام پذیرد، عوارض و خطری ندارد.

فصد خون در کدام قسمت های بدن انجام می‌شود؟

فصد پا

فصد ۶۴ موضع را نشلنه می‌گیرد و هر یک برای یک بیماری مخصوص است که به روشی ویژه هم باید عمل خون‌گیری انجام شود، ولی کلا فصد خون را در قسمت‌های گوناگون بدن می‌شود انجام داد. معمولا قسمت‌های انجام این کار در بدن شامل موارد ذیل‌اند:

  • فصد دست راست
  • فصد دست چپ
  • فصد پا
  • فصد صورت
  • فصد زیر زبان
  • فصد گوش
  • فصد بینی

فصد خون چه فوایدی دارد؟

پزشکان براین باورند که با انجام فصد می‌شود از بسیاری بیماری‌هایی که در بدن پنهان‌اند نجات یافت؛ و به همین علت انجام این عمل را به همه پیشنهاد می‌کنند. فایده‌های آن خیلی زیاد هستند که در ادامه بعضی از اصلی‌ترین آن‌ها را بیان می کنیم؛

۱. کم کردن کلسترول خون: محققان پی برده‌اند اشخاصی که دست به فصد رگ می‌زنند از سلامت کلی بدن برخوردار بوده و حس بهتری نسبت به دیگر اشخاص دارند. عملیات فصد به علت آنکه مقدار زیادی از سموم را از خون تمیز می‌کند سبب می‌شود تا فرد حس شادابی کند. پالایش خون و پاکسازی غده‌های لنفاوی سبب شده است تا اشخاصی که  فشار خون بالا آنان را آزار می‌دهد به صورت حیرت‌انگیزی التیام یابند. همین کار سبب می‌شود تا سطح کلسترول خون به وضعیت معمولی برگردد و منظم شود.

۲. ساخته شدن سلول‌های قرمز خون: فصد خون برای اشخاص تحت درمان شیمی‌درمانی خیلی پرفایده است. بطور معمول بیماران سرطانی به علت اینکه باید تحت درمان‌های ویژه و شدیدی قرار داشته باشند، از سلول‌های قرمز خون کمتری بهره‌مندند. فصد رگ سبب می‌شود تا بدن تحریک شده و به ساختن سلول‌های قرمز خون بپردازد.

۳. بهبود بیماری‌های خاص: بسیاری از بیماری‌های خاص با انجام فصد التیام پیدا کرده‌اند. همانطور که در بالا بیان کردیم، فصد رگ به علت پاکسازی و پالایش کردن خون از سم‌ها، بهترین انتخاب برای درمان بیماری‌های حاص است. این بیماری‌ها دارای هموکروماتوز (وجود مقدار آهن بسیار در بدن) و پلی سیتمی است که با انجام مراحل فصد به طور قابل توجهی التیام می‌یابند.

۴. تنظیم اندازه آهن بدن: زیاد شدن سطح آهن بدن سبب بیماری هموکروماتیس می‌شود که به نام یک بیماری خاص معروف است. فصد به علت تصفیه خون سبب تعادل در سطح آهن بدن می‌شود و همین کار به التیام بیماری هموکروماتیس ختم می‌گردد. دقت داشته باشید که اگر این بیماری در زمان مناسب درمان نشود نتیجه‌های ناگواری مانند نارسایی قلب، ضعف و خستگی مفرط و بیماری‌های کبدی را در پیش خواهد داشت.

عوارض فصد خون چیست؟

حدودا هیچ درمانی فاقد عوارض نبوده و بطور گوناگون شیوه های درمانی شامل مشکلاتی نیز هستند. فصد خون هم از این قاعده جدا نبوده و شامل عارضه‌هایی است که باید پیش از انجام به آن‌ها دقت داشت.

در مرحله نخست باید در نظر داشت که خون خارج شده در فصد در اکثر موارد مثل حجامت است و در نهایت امکان دارد فرد دچار ضعف شود و به اعضای مهم بدن مثل کبد، کلیه و قلب آسیب برساند؛ پس فصد زیر نظر پزشکان برای کودکان و اشخاص سالمند خوب نیست و پیشنهاد نمی‌شود.

این شیوه درمانی به دلیل آن که ضررهای مانند ضعف قوای بدن، سستی و ناتوانی، بی‌اشتهایی، ضعف معده و کبد، سوءمزاج و… را به همراه می‌آورد، برای اشخاص تب‌دار، ساکنین مکان‌های سردسیر و اشخاصی که از شدت بیماری چهره‌ای زرد دارند قدغن است. همینطور اشخاصی که ضعف معده و کبد دارند باید از عمل به این شیوه پرهیز کنند. در بعضی موارد هم دیده می شود که فصد سبب صدمه به بافت‌ها و سلول‌های عصبی شده و عفونت‌هایی را هم به همراه داشته است.

فصد برای چه افرادی پیشنهاد می‌شود؟

فصد برای اشخاصی که غلظت و فشار خون بالا آنان را آزار می‌دهد، تجویز می‌شود. چرا که عمل به این کار سبب می‌شود تا میزان آهن بدن تنظیم شده و غلظت خود به اندازه طبیعی خود برسد. بهترین فصل انجام فصد رگ در فصل‌های گرم و معتدل است که اشخاص در این مدت زمان از سیستم جسمانی نرمالی بهره‌مندند. کلا فصد خون برای دو گروه از اشخاص می‌تواند خیلی پرفایده باشد:

۱. افرادی که به پلی سایتمی دچاراند: در این اشخاص اندازه گلبول‌های قرمز خیلی زیاد است و این کار سبب زیاد شدن غلظت خون آن‌ها می‌شود. زمانی این خون بیش از اندازه غلیظ شود جریان خون در رگ‌های خونی بخصوص رگ‌های کوچک سخت شده و سبب لخته شدن خون، انفارکتوس قلبی یا سکته مغزی می‌شود.

۲. اشخاصی که قادر به ازبین بردن آهن اضافی از بدن خود نیستند: سطح بالای آهن سبب می‌شود تا به اندام‌ها صدمه برسد و در نهایت عارضه هایی مثل دیابت، آسیب‌های کبدی، ناباروری و ناتوانی جنسی– بخصوص در مردان- را هم داشته باشد.

توصیه‌های مهم قبل از انجام فصد خون

۱. مناسب ترین وقت برای انجام فصد از صبح تا ظهر می‌باشد.

۲. پیشنهاد شده ۲۴ ساعت پیش از انجام فصد، نزدیکی یا مقاربت جنسی نداشته باشید.

۳. حرکت تند مثل دویدن و یا ورزش کردن تا ۱۲ ساعت پیش از فصد قدغن می‌باشد.

۴. طی سه روز پیش از فصد پرخوری نکنید و از غذا‌های سودا زا مثل کله پاچه، سوسیس و کالباس، و … خودداری کنید.

۵. از ۱۲ ساعت پیش از فصد از کشیدن سیگار، قلیان و هر گونه ماده مخدر و همینطور نوشیدن الکل بطور جدی پرهیز کنید.

۶. در صورت وجود هر گونه بیماری پزشک‌تان را آگاه کنید و همه دارو‌هایی که استفاده می‌کنید را کاملا ذکر کنید.

۷. بهتر است دو ساعت پیش از فصد، غذایی با طبع گرم مثل کمی نان و عسل و یا ارده و شیره بخورید تا معده خالی نباشد و هم انرژی موردنیاز برای عمل فصد در بدن باقی بماند.

توصیه‌های مهم بعد از انجام فصد خون

۱. تا ۸ ساعت پس از فصد دست خود را خم و راست نکنید.

۲. مکان فصد طبیعتا اندکی دردناک خواهد بود. از کمپرس گرم یا روغن میخک برای کم کردن درد استفاده کنید.

۳. در صورت خونریزی یک قطعه گاز استریل یا پارچه پاک را روی محل بگذارید و با دست دیگر 20 دقیقه فشار نقطه‌ای و محکم وارد آورید.

۴. تا ۲۴ ساعت پانسمان را عوض نکنید، بعد از ۲۴ ساعت تماس محل با آب مانعی ندارد.

۵. از استفاده غذا‌های سنگین و چرب و همینطور پرخوری بعد از فصد پرهیز کنید.

۶. بعد از فصد تاجایی که امکان دارد کمتر سر پا بایستید و پیاده روی کمتری داشته باشید.

۷. غذا‌ها و میوه جات و ادویه یا زیاد سرد یا زیاد گرم بعد از فصد قدغن و مضر بوده و بهتر است اغذیه معتدل مثل سکنجبین، گلابی، خورش قیمه، کرفس، سیب، شیر برنج، سوپ جو و … را مصرف کنید.

۸. تا ۴۸ ساعت بعد از فصد استفاده از تخم مرغ و غذا‌های دارای تخم مرغ قدغن است.

۹. غذا‌های خیلی تند و تیز و بسیار ترش و خیلی شیرین تا ۲۴ ساعت قدغن است.

۱۰. در صورت تشنگی و خشکی دهان بعد از فصد، ماء الشعیر و شکرسرخ هر ۸ ساعت بخورید.

۱۱. استفاده از لبنیات و ماهی و ترشی‌جات بعد از فصد تا ۲۴ ساعت مجاز نیست.

ضرورت تکرار فصد خون

فصد رگ برای اینکه دارای فایده باشد باید دست کم ۳ بار و در یک بازه زمانی معلوم انجام شود. بهترین شیوه فصد به مدت زمان ۳ بار و در یک بازه چهارده روزه می‌باشد. بطوریکه که شخص باید درمرحله اول با عمل رگ‌گیری شروع به پاکسازی خون و سم‌های بدن کند و بعد برای ماندگاری این کار به مدت ۳ بار آن را تکرار کند.

این کار به این دلیل انجام می‌شود که بعد از انجام اولین فصد امکان دارد سم ها کاملا از بدن خارج نشده و برای پاکسازی بطور کامل احتیاج به تکرار مراحل باشد. بهتر است این کار در ۳ روز پی در پی انجام شود تا بهترین دست‌آورد را داشته باشد در غیر این صورت امکان دارد سم‌ها کاملا از خون خارج نشوند.

فصد خون چه فرقی با حجامت دارد؟

انجام فصد و حجامت بطور تقریبی یک هدف دارند و آن هم پاکسازی خون به دلیل بهبود سلامت همه بدن است. ولی این دو از برخی جهت‌ها به ویژه شیوه درمانی با یکدیگر تفاوت دارند. در شیوه فصد پزشک با یافتن رگ مناسب اقدام به شکاف آن کرده و از این راه ها سموم خون خارج می‌شود. به نحوی که کار پاکسازی و تصفیه خون بطور مستقیم و از راه رگ انجام می‌پذیرد.

ولی در حجامت شیوه درمانی بطور مستقیم نبوده و پزشک از راه بادکش کردن بخش ‌های پشتی بدن و پوست، اقدام به خالی کردن خون‌های مرده می‌کند؛ پس بین این دو یک تفاوت اصلی وجود دارد و آن هم در شیوه درمان و پاکسازی خون است.

5/5 - (1 امتیاز)

اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
قدیمی ترین
تازه‌ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
t.gli
t.gli
4 ماه قبل

قصد همون رگ زنیه؟

دکمه بازگشت به بالا
1
0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
()
x