سینما

7 فیلم مشابه فیلم عبور (Passing) که باید تماشا کنید

“عبور” (Passing) ساخته “ربکا هال” (Rebecca Hall) یک فیلم دوره‌ای گیراست که حول محور دو زن (نه‌چندان) سیاه‌پوست به نام‌های “ایرنه ردفیلد” یا “رنه ردفیلد” و “کلیر بلیو” می‌چرخد که روش‌های بسیار متفاوتی برای نزدیک شدن به هویت خود دارند. “کلیر” سعی می‌کند خود را در دسته سفیدپوست‌ها جا دهد. ولی “ایرنه” این کار را نمی‌کند. هنگامی‌که دوستان دوران کودکی پس از بیش از یک دهه دوباره به هم می‌رسند، سؤالات آشفته‌ای در مورد هویت نژادی و جنسی آن‌ها مطرح می‌شود.

این درام سیاه‌وسفید که در شهر نیویورک در دهه ۱۹۲۰ می‌گذرد، موسیقی جاز فوق‌العاده و لباس‌های خیره‌کننده دارد. اولین کارگردانی سینمایی “هال” بر اساس رمانی با همین نام اثر “نلا لارسن” در سال ۱۹۲۹ داستانی تلخ از دوستی و هویت‌های روانی در جامعه‌ای نژادپرستانه و مردسالار است. اگر از صحنه، خط داستانی خرابکارانه و پایان دل‌خراش «عبور» لذت بردید، ما چند پیشنهاد شگفت‌انگیز برای شما داریم و بهترین فیلم‌های شبیه “عبور” را معرفی می‌کنیم. با اکسیژن همراه باشید.

۷. “ایالات متحده در برابر بیلی هالیدی” (The United States vs. Billie Holiday) – ۲۰۲۱

“ایالات متحده در برابر بیلی هالیدی” به کارگردانی “لی دنیلز” (Lee Daniels) یک فیلم زندگی‌نامه‌ای است که زندگی “بیلی هالیدی” خواننده مشهور جاز را بررسی می‌کند. فیلم بر اساس کتاب “تعقیب جیغ” (Chasing the Scream) اثر “جوهن هری” (Johann Hari) در سال ۲۰۱۵ ساخته شد. داستان درباره اولین و آخرین روزهای جنگ علیه مواد مخدر است. فیلم با اجرای “آندرا دی” (Andra Day) حول محور عملیات حمله مخفیانه اداره فدرال مواد مخدر در تعطیلات، که با آهنگ‌های خرابکارانه و مصرف بی‌رویه مواد مخدر شناخته می‌شود، می‌چرخد.

اگر موسیقی جاز خارق‌العاده و کاوش در فرهنگ هنری سرکش “هارلم” در فیلم “عبور” شما را مسحور کرد، “ایالات متحده در برابر بیلی هالیدی” شما را به اعماق موسیقی جاز، نژادپرستی و مواد مخدری که “هالیدی” رنج‌دیده اما بااستعداد تجربه کرد، می‌اندازد.

۶. “آمونیت” (Ammonite) – ۲۰۲۰

فیلم “آمونیت” ساخته “فرانسیس لی” (Francis Lee) در دهه ۱۸۴۰ در انگلستان اتفاق می‌افتد و براساس زندگی “ماری انینگ” (Mary Anning)، یک دیرینه‌شناس بریتانیایی است. ماری تنها در “لایم ریجیس” زندگی می‌کند و بی‌سروصدا روی فسیل‌هایش کار می‌کند. با این وجود اینکه کارش به رسمیت شناخته نمی‌شود. بااین‌حال، یک دوستی اتفاقی با “شارلوت مورچیسون” (Charlotte Murchison) مستقر در لندن منجر به این می‌شود که هردو زن با شور و شوق تمایلات جنسی خود را کاوش می‌کنند و مرزهای هویت‌های اجتماعی خود را به چالش می‌کشند.

این درام دوره‌ای با نقش‌آفرینی “کیت وینسلت” (Kate Winslet) و “سورشا رونان” (Saoirse Ronan) به موضوعات آسیب‌های روحی، هم‌جنس‌گرایی زنان، دوستی‌های وابسته و هنجارهای مردسالارانه می‌پردازد. اگر با لحن‌های عجیب‌وغریب و سکوت‌های معنادار که داستان “عبور” را پیش می‌برد تحت تأثیر قرارگرفته‌اید، مطمئناً کاوش آرام اما ظریف احساسات “ماری” و “شارلوت” در “آمونیت” را دوست خواهید داشت. چون این فیلم یکی از بهترین فیلم‌های شبیه “عبور” است.

۵. “لاوینگ” (Loving) – ۲۰۱۶

“لاوینگ” که بر اساس داستان واقعی زندگی زوج بین نژادی “ریچارد لاوینگ” (Richard Loving) و “میلدرد لاوینگ” (Mildred Loving) ساخته شده، داستانی عمیقاً تکان‌دهنده از استقامت عشق دربرابر نیروهای تبعیض‌آمیز جامعه است. در اواخر دهه ۱۹۵۰ در ویرجینیا، “ریچارد لاوینگ” ، مردی سفیدپوست، عاشق “میلدرد جتر” ، زنی سیاه‌پوست می‌شود. بااین‌حال، رابطه عاشقانه آن‌ها به دلیل تبعیض نژادی و قوانین هم‌راستا با آن، مملو از ترس است.

“لاوینگ” به کارگردانی “جف نیکولز” (Jeff Nichols) و با بازی “جوئل اجرتون” (Joel Edgerton) ، “روث نگا” (Ruth Negga) و “نیک کرول” (Nick Kroll) ، مانند “عبور” نژاد و عشق را در یک جامعه تبعیض آلود و به شکل خطرناکی نژادپرستانه بررسی می‌کند. به علاوه، اگر از “نگا” در نقش “کلیر” سرزنده و شاد خوشتان آمد، مطمئناً باید او را در نقش “میلدرد” مهربان ببینید!

۴. “ارقام پنهان” (Hidden Figures) – ۲۰۱۶

“ارقام پنهان” بر اساس زندگی سه زن سیاه‌پوست است که در ادارهٔ کل ملی هوانوردی و فضا (ناسا) در دوره مسابقه فضایی در دهه‌های ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰ کار می‌کنند. در این فیلم به کارگردانی “تئودور ملفی” (Theodore Melfi) ، “تراجی پی. هنسون” (Taraji P. Henson) ، “جنل مونی” (Janelle Monae) و “اکتاویا اسپنسر” (Octavia Spencer) به ترتیب در نقش “کاترین جانسون” (Katherine Johnson) ، “ماری جکسون” (Mary Jackson) و “دوروتی واگان” (Dorothy Vaughan) ظاهر می‌شوند.

این درام زندگی‌نامه‌ای ظرافت و اشتیاق این سه ریاضی‌دانی را بررسی می‌کند که سهم عظیمشان در برنامه فضایی ایالات متحده به دلیل نژاد و جنسیتشان نادیده گرفته می‌شود. “کاترین” ، “ماری” و “دوروتی” در مقابل یک جامعه به‌شدت مردسالار و نژادپرست قرار دارند و حاضر به عقب‌نشینی نیستند. اگر از فیلم پیچیده و زن‌محور “عبور” لذت بردید، قطعاً دوست دارید “ارقام پنهان” را هم تماشا کنید.

۳. “تقلید زندگی” (Imitation of Life) – ۱۹۵۹

“تقلید زندگی” به کارگردانی “داگلاس سیرک” (Douglas Sirk) بر اساس رمانی با همین نام اثر “فنی هرست” (Fannie Hurst) در سال ۱۹۳۳ ، پویایی پیچیده دو خانواده با زندگی‌های درهم‌تنیده، “مردیث” های سفیدپوست و “جانسون” های سیاه‌پوست را بررسی می‌کند.

“سارا جین” مانند “کلیر” در “عبور” با رنگ سفید تردد می‌کند تا مرز رنگی جامعه را پشت سر بگذارد و فرصت‌هایی که سایر زنان سیاه‌پوست نمی‌توانستند داشته باشند را در آغوش بگیرد. بااین‌حال، تصمیم او برای نپذیرفتن هویت سیاه‌پوستی خود عواقب وحشتناکی به همراه دارد. اگر موضوع اصلی “عبور” کنجکاوی شما را برانگیخت، “تقلید زندگی” به شما کمک می‌کند تا چالش‌های شخصی، حرفه‌ای، احساسی و اجتماعی که افراد سیاه‌پوست به‌ظاهر سفیدپوست در اوایل قرن بیستم با آن‌ها مواجه شدند را بیشتر بشناسید.

۲. “زن هندوانه‌ای” (The Watermelon Woman) – ۱۹۹۶

“زن هندوانه‌ای” ساخته “شریل دانیه” (Cheryl Dunye) تجربیات یک دگرباش سیاه‌پوست به نام “شریل” را روایت می‌کند. “شریل” درحالی‌که تلاش می‌کند هویت یک بازیگر سیاه‌پوست دهه ۱۹۳۰ که با نام “زن هندوانه‌ای” شناخته می‌شود را کشف کند، حقایقی مرتبط با هویت خودش را هم کشف می‌کند و با زنی سفیدپوست به نام “دایانا” وارد رابطه می‌شود.

“عبور” به طرز شگفت‌انگیزی روش‌های تلاقی هویت اقلیت‌ها را در هردو سطح شخصی و سیاسی بررسی می‌کند. به‌طور مشابه، “زن هندوانه‌ای” به طرز ماهرانه‌ای نشان می‌دهد که چگونه زمینه‌های سیاسی- اجتماعی معاصر و تاریخی روش‌هایی که افراد سیاه‌پوست به عشق، دوستی‌ها، آشنایی‌ها، سرمایه‌گذاری‌های هنری و هویتشان نزدیک می‌شوند را شکل می‌دهد.

۱. “دوست” (Rafiki) – ۲۰۱۸

“دوست” یک فیلم درام کنیایی به کارگردانی “وانوری کاهیو” (Wanuri Kahiu) است که به دو زن جوان به نام‌های “کنا” و “زیکی” می‌پردازد. این دو با وجود اینکه هم‌جنس‌گرایی در کشورشان ممنوع است، نسبت به یکدیگر احساساتی دارند. “کنا” و “زیکی” با پیچیدگی مضاعفی که رقیب بودن پدرانشان در سیاست ایجاد می‌کند، رابطه عاشقانه پرشور اما پرمخاطره خود را دنبال می‌کنند.

در فیلم “عبور” روح سرکش “کلیر” به طرز باشکوهی در تضاد با طبیعت ترکیبی “ایرنه” قرار می‌گیرد و آن را تکمیل می‌کند. مشابها، “زیکی” با موهای رنگی و شخصیت پرجنب‌وجوشش به زیبایی با “کنا”ی پسرانه و کم‌حرف، خو می‌گیرد. “دوست” هم مانند “عبور” به تفاوت‌های طبقاتی و دیگر شکاف‌های اجتماعی می‌پردازد و اغلب از سکوت‌های تلخ به‌عنوان وسیله‌ای برای داستان‌سرایی استفاده می‌کند. به همین دلیل یکی از بهترین فیلم‌های شبیه “عبور” است.

4.5/5 - (2 امتیاز)

منبع
thecinemaholic
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
قدیمی ترین
تازه‌ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
ابراهیم صفا
ابراهیم صفا
5 ماه قبل

یک فیلم فمنیستی با الگوی درون ارتباطی با جهان خودپندارگونه

دکمه بازگشت به بالا
1
0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
()
x