سینما

۱۰ فیلم بین‌المللی کم‌بودجه که در گیشه به فروش بالایی رسیدند

قاعده کلی این است که برای اینکه فیلمی کم‌هزینه در نظر گرفته شود، باید بودجه تولید آن کمتر از ۳۰ میلیون دلار باشد. اگرچه این پول بسیار زیاد به‌نظر می‌رسد، اما از نظر صنعت سینما، پولی است که حتی به‌سختی می‌تواند حقوق برخی از ستاره‌های هالیوود را پوشش دهد.

طبق آخرین اخبار سینما و تلویزیون اکثر فیلم‌های خارجی کم‌هزینه هستند، اما هنوز هم موفقیت‌های زیادی دارند و اگر فیلمی ۲۰ میلیون دلار بودجه داشت، سود ناخالص ۶۰ میلیون دلاری آن را به یک موفقیت بزرگ تبدیل می‌کرد. با این حال، برخی از فیلم‌های خارجی هستند که باکس‌آفیس آمریکا را شکسته و ۲۰۰، ۳۰۰ و حتی ۴۰۰ میلیون دلار درآمد دارند. همه این ارقام مطابق با وبسایت باکس آفیس موجو هستند.

در این مقاله ۱۰ فیلم بین‌المللی و غیر انگلیسی‌‌زبان که با بودجه‌ی پایینی ساخته شدند و توانستند در گیشه به فروش بسیار بالایی دست پیدا کنند را معرفی کرده‌ایم؛ مجله اکسیژن را همراهی کنید.

۱۰. شهر خدا – ۲۰۰۲ – City Of God

 • بودجه: ۳ میلیون دلار
 • فروش: ۳۰ میلیون دلار

۳۰ میلیون دلار ممکن است زیاد نباشد و حتی رقم برخی از فیلم‌های کم‌هزینه است، اما وقتی یک فیلم ۱۰ برابر بودجه خود فروش می‌کند، موفقیتی بی‌چون و چرا است. این فیلم جنایی برزیلی تنها ۳ میلیون دلار بودجه داشت، اما توانست مخاطبان بسیاری را در خارج از کشور جذب کند. این فیلم یک چرخش منحصر به فرد در ژانر گانگستری است، زیرا داستان یک عکاس مشتاق را دنبال می‌کند که سعی می‌کند از یک منطقه بی‌قانون در ریودوژانیرو فرار کند.

این فیلم در زمان اکران مورد استقبال بینندگان زیادی قرار گرفت و یکی از فیلم‌های غیرانگلیسی با بالاترین امتیاز در IMDb است که در حال حاضر بر اساس پایگاه داده فیلم، بیست و سومین فیلم برتر تمام دوران است.

۹. جنب و جوش کنگ‌فو – ۲۰۰۴ – Kung Fu Hustle

 • بودجه: ۲۰ میلیون دلار
 • فروش: ۱۰۰ میلیون دلار

با محبوبیت بسیار زیاد فیلم‌های رزمی در اوایل دهه ۲۰۰۰، عمدتاً به لطف اکران فیلم ببر خیزان، اژدهای پنهان، جنب و جوش کنگ‌فو برداشتی بسیار منحصر به فرد از این ژانر است. در واقع، این اثر کاملاً متفاوت است.

این فیلم ترکیبی از یک فیلم وسترن، گانگستری و حتی یک موزیکال است و به اندازه فیلم‌های هنرهای رزمی سرگرم‌کننده می‌باشد. این فیلم تقریباً یک طنز از فیلم‌های کونگ فو است، اما به آنها ادای احترام می‌کند. در سال ۲۰۰۴، این فیلم بیش از ۱۰۰ میلیون دلار فروش داشت که با توجه به بودجه تولید ۲۰ میلیون دلاری آن، موفقیت بزرگی بود.

۸. دختری با خالکوبی اژدها – ۲۰۰۹ – The Girl With The Dragon Tattoo

 • بودجه: ۱۳ میلیون دلار
 • فروش: ۱۰۴ میلیون دلار

دختری با خالکوبی اژدها یک فیلم هیجان‌انگیز سوئدی است که بر اساس رمانی به همین نام ساخته شده. این فیلم داستان یک هکر کامپیوتر متخصص و یک تیم تحقیقاتی خصوصی را دنبال می‌کند تا به ناپدید شدن دختری از ۴۰ سال پیش دست پیدا کنند. این فیلم ۱۳ میلیون دلار بودجه داشت و ۱۰۴ میلیون دلار در سرتاسر جهان به دست آورد و به چیزی شبیه به یک رویداد در ایالات متحده و بریتانیا تبدیل شد.

یک بازسازی از این اثر وجود دارد که از ذهن نویسنده تریلر دیوید فینچر آمده است، اما بیشتر اقتباسی از رمان اصلی بود تا بازسازی. و اگرچه موفقیت بزرگی بود و به‌طور گسترده‌ای نسخه اصلی ۲۰۰۹ را تحت‌الشعاع قرار داد، تفاوت زیادی بین سود ناخالص آنها وجود ندارد. بازسازی سال ۲۰۱۱، ۲۳۰ میلیون دلار درآمد داشت، اما بودجه هنگفتی نیز داشت.

۷. آرتیست – ۲۰۱۱ – The Artist

 • بودجه: ۱۵ میلیون دلار
 • فروش: ۱۳۳ میلیون دلار

طعنه‌آمیز است که فیلم آرتیست سینما را به عناصر اصلی خود می‌برد، اما در عین حال یکی از تجربی‌ترین فیلم‌های دهه گذشته است. این فیلم از تکنیک‌هایی از دوران فیلم صامت استفاده می‌کند و تماشاگران را محو داستانش می کند. این فیلم ممکن است صامت باشد، و حتی ممکن است درباره صنعت سینما در هالیوود باشد، اما این یک فیلم فرانسوی است.

چهره‌های شناخته‌شده‌ای هستند که در سرتاسر هالیوود حضور دارند، از جمله مالکوم مک‌داول، اما بازیگران اصلی فرانسوی هستند، کارگردان فرانسوی است و توسط چندین استودیو مختلف فرانسوی تأمین مالی شده است. آنچه درباره این فیلم قابل توجه است، این است که با بودجه ۱۵ میلیون دلاری، فیلم ۱۳۳ میلیون دلار در سراسر جهان به‌دست آورد.

۶. املی – ۲۰۰۱ – Amelie

 • بودجه: ۱۰ میلیون دلار
 • فروش: ۱۷۴ میلیون دلار

املی داستان دختری فداکار اما خجالتی را دنبال می‌کند که سعی می‌کند زندگی اطرافیانش را بهبود بخشد، و این یکی از بهترین فیلم‌های زنانه تا به امروز است. نه تنها فیلم قانع‌کننده، سرگرم‌کننده و دل‌انگیز است، بلکه دیدن آن بسیار عالی است. برای طرفداران پاریس، هیچ فیلمی بهتر از املی وجود ندارد.

این فیلم همچنین بزرگترین موفقیت بین‌المللی را برای یک فیلم فرانسوی داشت، زیرا هیچ فیلم دیگری از این کشور به اندازه املی در ایالات متحده ساخته نشده است. در مجموع، این فیلم عجیب و غریب کمی بیش از ۱۷۰ میلیون دلار در سراسر جهان فروخت در حالیکه تنها ۱۰ میلیون دلار بودجه داشت.

۵. ببر خیزان، اژدهای پنهان – ۲۰۰۰ – Crouching Tiger, Hidden Dragon

 • بودجه: ۱۷ میلیون دلار
 • فروش: ۲۱۳ میلیون دلار

کارگردان، آنگ لی، انواع مختلفی از فیلم‌ها را ساخته است، خواه این فیلم زندگی پی The Life of Pi باشد یا یکی از اولین فیلم‌های مارول یعنی هالک. این کاری است که آنگ لی آن را به بهترین نحو انجام می‌دهد، زیرا او سکانس‌های اکشن مسحورکننده و پیشرفته را با روایت‌های آرام در هم می‌آمیزد و به همین دلیل است که ببر خیزان، اژدهای پنهان به اثری بسیار موفق تبدیل شده‌است.

با بودجه ۱۷ میلیون دلاری، این فیلم احتمالاً نمی‌توانست محبوبیت بیشتری داشته باشد. این فیلم ۲۱۳ میلیون دلار در سرتاسر جهان به‌دست آورد، مخاطبان اصلی را با فیلم‌های هنرهای رزمی آشنا کرد و بر تعداد زیادی فیلم اکشن دهه ۲۰۰۰ تأثیر گذاشت.

۴. زندگی زیباست – ۱۹۹۷ – Life Is Beautiful

 • بودجه: ۲۰ میلیون دلار
 • فروش: ۲۳۰ میلیون دلار

اگر یک چیزی وجود داشته باشد که فیلمسازان ایتالیایی بهترین کار را انجام می‌دهند، این است که تماشاگران را به گریه می‌اندازند، چه سینما پارادیزو Cinema Paradiso باشد چه فیلم ۸½، و فیلم زندگی زیباست ممکن است بهترین نمونه از آن باشد. عنوان کنایه‌آمیز است، زیرا فیلم در مورد یک پدر و پسر یهودی است که به اردوگاه کار اجباری فرستاده می‌شوند و پدر پسر را متقاعد می‌کند که همه‌چیز فقط یک بازی برای حفظ روحیه است.

زندگی زیباست فیلم فوق‌العاده‌ای است، اما با این وجود، یکی از بهترین فیلم‌هایی است که فقط یک بار باید آن را تماشا کرد زیرا از نظر احساسی بسیار خسته‌کننده است. با این حال، مطمئناً این باعث نشد که سینمادوستان از تماشای چندباره‌ی آن جلوگیری کنند، زیرا فیلم برای سال ۱۹۹۷ موفقیت بزرگی بود. این فیلم جنگی ۲۰ میلیون دلار بودجه داشت و توانست بیش از ۱۱ برابر بودجه خود را به‌دست آورد و در مجموع ۲۳۰ میلیون دلار بفروشد.

۳. انگل – ۲۰۱۹ – Parasite

 • بودجه: ۱۵,۵ میلیون دلار
 • فروش: ۲۶۳ میلیون دلار

فیلم انگل سابقه‌ای ایجاد کرد، زیرا اولین فیلم خارجی زبان بود که برنده بهترین فیلم در جوایز اسکار شد. این تریلر داستان یک خانواده از طبقه کارگر کره‌جنوبی را دنبال می‌کند که برای رهایی از زندگی فقیرانه خود دست به هر کاری می‌زنند.

این فیلم به‌عنوان یک فیلم ترسناک برچسب‌زده شده است، و اگرچه به معنای کلاسیک آن یک اثر ترسناک نیست، هیولای واقعی در فیلم انگل نابرابری اقتصادی است. موفقیت آن می‌تواند به این دلیل باشد که بسیار با مسائل دنیای امروزی مرتبط است. این فیلم به دلیل موفقیت بی‌نظیرش در اسکار و تبلیغات شفاهی بسیار، توانست بیش از ۲۶۰ میلیون دلار در باکس آفیس جهانی با بودجه نسبتاً ناچیز ۱۵,۵ میلیون دلاری فروش کند.

۲. شهر اشباح – ۲۰۰۱ – Spirited Away

 • بودجه: ۱۵ میلیون دلار
 • فروش: ۳۵۵ میلیون دلار

استودیو جیبلی مدت‌ها است که یک استودیوی پویانمایی تاسیس شده است و حتی قبل از سال ۲۰۰۱ چندین فیلم ساخته است که از آن زمان به کلاسیک تبدیل شده‌اند. اما این انیمه شهر اشباح بود که جیبلی را روی نقشه قرار داد و استودیو را وارد جریان اصلی کرد. انیمه فانتزی فیلمی است که داستان دختر کوچکی را دنبال می‌کند که دنیای عجیبی را کشف می‌کند که مملو از موجودات عجیب و غریب است.

بودجه این فیلم فقط ۱۵ میلیون دلار بود، اما بسیار جزئی‌تر از هر انیمیشنی بود که هشت برابر بودجه آن در سال ۲۰۰۱ ساخته می‌شد، ناگفته نماند که این انیمه یکی از زیباترین موسیقی‌های متن را دارد. علی‌رغم بودجه کم، این فیلم ۳۵۵ میلیون دلار در سراسر جهان فروخت که یک رکورد بی‌سابقه برای انیمه‌های ژاپنی بود.

۱. دست‌نیافتنی‌ها – ۲۰۱۱ – The Intouchables

 • بودجه: ۱۰ میلیون دلار
 • فروش: ۴۲۶ میلیون دلار

دست‌نیافتنی‌ها یکی از شیرین‌ترین و دلچسب‌ترین فیلم‌های دهه ۲۰۱۰ است. این فیلم فرانسوی داستان دو نفر با پیشینه‌های بسیار متفاوت را روایت می‌کند که به بهترین دوست یکدیگر تبدیل می‌شوند، در حالی که یکی از آنها از طبقه کارگر است و دیگری فردی ثروتمند و فلج می باشد.

این فیلم ۱۰ میلیون دلار بودجه داشت و به طرز شگفت‌انگیزی توانست ۴۰ برابر آن را در گیشه به‌دست آورد و مجموعاً ۴۲۶ میلیون دلار در سراسر جهان بفروشد. یک بازسازی آمریکایی از این فیلم به‌نام The Upside، در سال ۲۰۱۹ منتشر شد. متأسفانه آنقدر متفاوت از نسخه اصلی عمل نکرد تا بازسازی را تضمین کند و نسخه اصلی هنوز تا حد زیادی بهترین است.

5/5 - (2 امتیاز)

منبع
screenrant
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
()
x