سلامتی

با عوارض برداشتن خال صورت و بدن آشنا شوید

برداشتن خال صورت و بدن چه عوارضی دارد؟

برداشتن خال صورت و بدن با روش‌های گوناگونی انجام می‌شود. در ادامه مجله اکسیژن را همراهی کنید تا درباره برداشتن خال با استفاده از لیزر و از بین بردن خال با نخ و عوارض آن بیشتر آشنا شوید.

آیا برداشتن خال‌های پوستی خطرناک است؟

رفع  خال‌هایی که ریشه عمیق‌تری دارند، با لیزر، فکر خوبی به نظر نمی‌آید. این روش خطرات خونریزی زیادی دارد که در این روش  احتیاج به مداخلت جراحی دارد تا زخم شدن بخش های اطراف را به حداقل برساند. البته پیش از آنکه استفاده از لیزر را بکار ببریم پوست‌های مشکوک باید توسط کارشناس مورد نظر معاینه گردد.

خال‌ها ضایعات پوستی هموار یا برجسته پوست هستند که معمولا عیان هستند و به‌راحتی دیده می‌شوند. خال‌ها در ابتدا ضایعات قهوه ای رنگ مسطح و صاف، شبیه به کک و مک بوجود می‌آیند و با سپری کردن زمان باعث می‌شود بزرگتر، پررنگ‌تر و یا برجسته‌تر شوند. گاهی اوقات این موارد خال‌ها  با نام ، خال مادرزادی شناخته می‌شود که تقریبا یک درصد نوزادان در زمان تولد، گرفتار این نوع خال‌ها هستند.

مقدار این نوع خال‌ها می تواند از کوچک، متوسط تا بزرگ تغییر کند. خال‌های بزرگ امکان دارد به اندازه‌ای بزرگ باشند که همه یا بخشی از تنه یا عضو را بپوشانند. خال‌های کوچک و متوسط، سرعت رشد کمتری نسبت به رشد نوزاد دارند و با مرور زمان کوچک می‌شوند. سایر خال‌ها نیز می‌توانند در بدن وجود داشته باشند، که می‌توان خال‌های هاله دار، خال آبی، خال برجسته و… را نام برد.

مواردی از این نوع خال‌ها ممکن است سرطانی شوند. ملانوم، خطرناک‌ترین سرطان پوستی، می‌تواند روی بعضی از خال‌ها بوجود آید. خال‌های خوش‌خیم بیشتر دارای صورتی متقارن، مدور، لبه دار، رنگ یکنواخت و اندازه ای (قطر) کمتر از 6 میلی متر هستند.

خطرات برداشتن خال‌های پوستی

معایب استفاده از لیزر برای حذف خال

برطرف کردن خال‌هایی که ریشه عمیق‌تری دارند، با لیزر، فکر خوبی به نظر نمی‌آید. و این روش خاطرات خونریزی زیادی دارد که در این نوع روش احتیاج به مداخلت جراحی دارد تا تا زخم شدن بخش های اطراف به حداقل برساند. البته پیش از آنکه استفاده از لیزر را بکار ببریم پوست‌های مشکوک باید توسط کارشناس مورد نظر مورد ارزیابی قرار بگیرند. البته ناگفته نماند که خال‌های بزرگ هم شاید گزینه خوبی برای درمان لیزر نباشد. چرا که با برداشتن خال به طور یقین با جراحی در مقایسه با چند جلسه درمان لیزر، باعث می‌شود هزینه و زمان کمتری از فرد را بگیرد.

انرژی زیادی که لیزر دارد باعث داغ شدن پوست شده و امکان دارد زخم کوچکی را در محل مورد نظر ایجاد کند که البته ناگفته نماند که این زخم به زودی ترمیم می‌یابد. گاهی وقت‌ها بعد از درمان، سطح پوست در محلی که خال برطرف شده است، امکان دارد فرورفتگی به نظر بیاید. در این موردها درمان‌های دیگری مانند استفاده از لیزرهای مسطح کننده مثل CO2 یا لیزر اربیوم می‌تواند به طور یقین کیفیت و بافت پوست در اطراف محل زخم را بهبود دهد.

عوارض برداشتن خال صورت با نخ

یک نوع روش دیگری که برای برداشتن خال از صورت و یا جاهای دیگر بدن  توصیه می شود، اینطور  است که با استفاده از یک تکه نخ یا نخ دندان، ریشه خال را محکم ببندند تا باعث شود خون به آن نرسد و در نهایت خال با خون پر شده خشک می‌شود و منجر به افتادن خال می شود. این روش باید دقیق انجام شود. شاید امکان دارد برای خال های آویزان تاثییر نداشته باشد و باعث خطر عفونت شود.

چنانچه از نخ های خیاطی استفاده شد، منجر به بریدن پوست می شود و پس از پایان کار، زخمی بزرگتر از زخم برداشتن خال با جراحی روی پوست شما ایجاد می شود. چنانچه این روش را در خانه انجام دهید، علاوه بر تعرض آمیز بودن آن، به هیچ وجه روی خال هایی که به آنها شک دارید نباید اقدامی روی آنها انجام دهید، زیرا در این نوع روش نمی توان سلول های غیرطبیعی یا بدخیم را تشخیص داد.

آیا برداشتن خال صورت درد دارد؟

درد یکی از عوارض رایج در بر طرف کردن خال است. میزان درد باز هم بستگی به نوع روش برداشتن خال دارد، به عنوان نمونه سوزاندن خال بعضی وقت ها دردناک تر از تراشیدن آن است. به اضافه این مورد خال های کوچک بعد از برداشتن آن درد زیادی ندارند ولی خال های بزرگتر درحد متوسط می تواند باعث درد شوند.

نکاتی بسیار مهم برای برداشتن خال

خال ها با تشخیص متخصص باید برداشته شوند. خال هایی که بطور اتفاقی دچار تغییراتی شوند مانند حاشیه نامنظم، نامنظم شدن رنگ خال، پیدا کردن حاشیه غیر قرینه، خارش، التهاب، خونریزی و… باید تحت نظر پزشک و با انجام آزمایش های لازم در این مورد برداشته شود.

خال هایی که بد خیم هستند بهتر است که هر چه زودتر برداشته شوند. با آزمایش تکه برداری یا آسیب شناسی می توانید متوجه بدخیمی خال شوید. برای برطرف کردن خال چه بدلیل پزشکی و چه به خاطر زیبایی، باید آزمایش های آسیب شناسی و پاتولوژی روی خال انجام شود. بیشتر خال ها و لکه های پوستی خوش خیم هستند و خطر مبتلا به سرطان پوست در آنها کمتر است. خال هایی که در معرض اصطکاک یا تحریک پیاپی هستند، مانند خال هایی که در بخش  ریش آقایان و یا خال های که در ناحیه کمربند یا آرنج بوجود می آید، بهتر است اقدام لازم را روی آنها انجام شود.

اگر بعد از برداشتن خال، مجدد بازگشت، حتما به پزشک مراجعه شود. امکان زخم بعد از عمل خال با توجه به مهارت پزشک و نوع بازسازی پوست بیمار وجود دارد. همچنین روش هایی مثل لایه برداری ( پیلینگ )، درم ابرژن و لیزر، خال های بزرگ را کاملا از بین نمی برند. هر لکه خال یا تباهی پوستی که بطور اتفاقی دچار تغییر در اندازه یا شکل و یا رنگ شود و یا دچار خونریزی ، خارش، درد یا زخم شود حتما توسط پزشک مربوطه مورد بررسی قرار دهید.

روش های برداشتن خال و نکات آن

حتما برای برداشتن خال صورت یا بدن، از جراح زیبایی و یا کارشناس امراض پوستی مشورت بگیرید. این اشخاص معمولا روش های گوناگونی ارائه می دهند و شما می توانید از بین این روش ها، روش مورد نظر خود را مشخص کنید و اطمینان حاصل کنید که قبل از گرفتن تصمیم و انتخاب راهکار، قصد دارید چه کاری انجام دهید. هنگامی که علائم عفونت، تخلیه، خونریزی، مایع بد بوی حاصل از زخم و تب را مشاهده کردید، بهتر است به نزد پزشک بروید.

5/5 - (6 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
()
x